fbpx

Czy potrzebny Ci tablet graficzny?

3 min. czytania
Tablet graficzny Wacom
Opublikowano dnia: 14 lipca, 2015

Tablet graficzny Wacom

Jeśli tu trafiłeś, prawdopodobnie jesteś na początku swojej przygody z fotografią. A może jesteś już fotografem od kilku lat, ale wciąż nurtuje Cię pytanie – po co jest mi potrzebny ten tablet graficzny? Postaram się odpowiedzieć Ci na to pytanie i być może pomóc w wyborze – kupić czy nie kupić?

Czym jest tablet graficzny?

Tablet graficzny składa się z podkładki, która pełni funkcję kartki papieru najprościej mówiąc, i rysika – długopisu, który pełni funkcję pędzla. Podkładki mają różną czułość (siłę nacisku) i różną wielkość. Zawsze do rysików dostajemy zapasowe końcówki, a w droższych modelach również końcówki o różnej twardości. Większość tabletów posiada już funkcję dotykową oraz przyciski, na których można zaprogramować sobie skróty do funkcji w programach.

Wacom Intuos Pro S

Do czego służy tablet?

Grafikowi tablet służy przede wszystkim do sprawnego i dokładanego rysowania. Fotografowi pomaga usprawnić pracę nad zdjęciami. Tablet graficzny jest znacznie bardziej dokładny, niż myszka, nie ma problemów podczas zaznaczania, tworzenia i edycji masek czy zwykłego retuszu niedoskonałości twarzy. Owszem, wszystkie te rzeczy można zrobić myszką. Jednak używając rysika robi się to dużo szybciej i wygodniej. Po kilku dniach używania tabletu nie będziecie mogli sobie wyobrazić życia bez niego. Skrócony czas pracy? Tak. Wygoda? Jak najbardziej. Nigdy więcej użerania się z myszką podczas retuszu zdjęć? Tak!

Wacom Intuos Pro S

Jaki tablet wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tabletem i nie chcesz inwestować dużo pieniędzy, to polecam kupić zwykłego Wacom Intuos (od 246,00zł) albo Wacom Pen&Touch (od 189,00zł). Możesz poszukać w Internecie, Wacom oferuje również zniżkę edukacyjną dla uczniów i studentów. Moim pierwszym tabletem był Wacom Bamboo Pen, kosztował wtedy około 280 złotych (kupiony z pierwszej wypłaty!). Kupiony został pięć lat temu i działa do dzisiaj. Nigdy nic się w nim nie psuło. Więc śmiało mogę powiedzieć, ze jest to wieloletnia inwestycja i jeśli tylko będziesz używać swojego tabletu, to będzie Ci dobrze służył kilka lat. Wacom do swoich tabletów dostarcza oprogramowanie Jeśli zaczynasz, ale jesteś gotowy wydać więcej pieniędzy, to polecam tablety Wacom Intuos Pro. Obecnie posiadam taki tablet w rozmiarze S i jestem z niego bardzo zadowolona (nie ukrywam, że chętnie przygarnęłabym rozmiar M ;)). Wacom często do zakupionego sprzętu daje prezenty, kiedy kupowałam tablet w listopadzie był to bezpłatny trzymiesięczny dostęp do pakietu Adobe Photoshop. Czasami warto wstrzymać się z zakupem, a może akurat trafi się Ci coś fajnego 🙂

Wiadomo, że nie każdego stać na taki wydatek. Ceny lepszych tabletów zaczynają się od dwustu złotych, a jedyną (i aż) ich zaletą jest usprawnienie pracy i poprawienie dokładności. Dla fotografa na początku drogi polecałabym zacząć od zakupu obiektywu inny, niż ten, który dają w zestawie, a w późniejszych miesiącach inwestycję w tablet graficzny. Ja bez swojego żyć nie mogę, ale jak już wspominałam pierwszy tablet kupiłam pięć lat temu, a kolejny dopiero pod koniec zeszłego roku. Nie dlatego, że poprzedni się zepsuł. Przemyślcie zakup, dajcie znać co postanowiliście i czy pomogłam w jakikolwiek sposób 🙂

A Wy Moi Kochani Czytelnicy? Posiadacie tablet czy uważacie go za zbędną inwestycję? Jakie modele goszczą na Waszych biurkach? A może kupiliście taki tablet i kompletnie nie przypadł Wam do gustu?