fbpx

Hand Lettering – Jak zacząć?

4 min. czytania
hand lettering jak zacząć?
Opublikowano dnia: 24 lutego, 2016

Ostatnimi czasy temat hand letteringu jest mi niezwykle bliski. Od zawsze zachwycały mnie pięknie wykonane sentencje na Pinterest czy Instagramie, sama chciałam tworzyć takie cuda. Na początku nie do końca wiedziałam jak się za to zabrać – czego potrzebuję, dlaczego te linie wychodzą mi takie krzywe i właściwie po co to robię, skoro to takie trudne? Nawet nie wiecie w jakim błędzie byłam! Tak naprawdę, żeby tworzyć piękne ilustracje – bo chyba inaczej nie można tego nazywać – wcale nie potrzeba dużo. No właśnie – czego właściwie potrzeba? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z hand letteringiem, to zapraszam Cię to przeczytania tych kilku wskazówek.

Potrzebne narzędzia

hand lettering jak zacząć? przybory

Tak naprawdę pisadła na powyższej grafice można podzielić na potrzebne i przydatne. Aby zacząć naszą przygodę przede wszystkim będzie nam potrzebny:

  • naostrzony ołówek – moim ulubieńcem jest ołówek automatyczny, ponieważ dzięki niemu mogę rysować bardzo precyzyjne i cienkie linie (i nie muszę pamiętać o ostrzeniu go). Przy projektach, w których używam cieniowania biorę zwykle do ręki ołówek 4B/6B. Do czego ołówek? Na początku będziesz popełniać błędy, a dzięki ołówkowi możesz szybko poprawić swoją pracę, ale przyda się on też przede wszystkim do zrobienia wstępnego szkicu i rozplanowania elementów na Twojej pracy – będziesz mógł sprawdzić czy nie rysujesz liter zbyt blisko siebie oraz czy wybrane przez Ciebie fonty pasują do siebie.
  • cienkopis / długopis – osobiście jestem fanką czarnego cienkopisu i mogłabym nie używać żadnego innego do hand letteringu. Według Twojego uznania – możesz użyć do poprawienia swojej pracy cienkopisu czy nawet długopisu, jeżeli tak Ci wygodniej. Cienkopis ma tą przewagę nad długopisem, że linie będą dokładniejsze i bardziej precyzyjne, a rysunek się nie rozmaże (co może się zdarzyć przy długopisie – pamiętacie niebieskie plamy na rękach ze szkoły? Brr).

Przydadzą się też:

  • marker – rysując duże litery marker jest bardzo przydatny przy ich wypełnianiu. Dzięki grubszej końcówce możemy zamalować środek liter zostawiając niewielki odstęp od linii, a resztę dopełnić cienkopisem czy mazakiem.
  • mazak – moim absolutnym ulubieńcem jest Staedtler Permanent Lumocolor w rozmiarze F (jest jeszcze S i M), przydaje się do tych samych celów co marker, ale przy mniejszych literach.
  • pióro do kaligrafii – przyznam szczerze, że zanim zabrałam się za hand lettering, poszłam w stronę kaligrafii. Dzięki pióru do kaligrafii możecie “malować prawdziwe” kaligraficzne litery (te, w których niektóre miejsca są grubsze, a inne cieńsze), bez konieczności domalowywania elementów imitujących kaligrafię. Pióro do kaligrafii różni się od zwykłego tym, że ma ściętą końcówkę – można je kupić w różnych rozmiarach.
  • brush pen / mazakopisaki – ostatnio bardzo popularne – i nie dziwię się! Co tu dużo pisać, po prostu zapraszam Was na ten Instagram i sami zobaczcie!
hand lettering jak zacząć? przybory
  • linijka – podobno najlepsze są te metalowe (nie rozmazują tuszu). Ja używam 30 centymetrowej gumowej linijki. Dzięki temu, że jest tak długa mogę rysować linie na na szerokość całej kartki A4, jeśli potrzebuję.
  • ekierka
  • cyrkiel – przydatny przy rysowaniu zaokrąglonych liter czy bannerów.
  • gumka – do korygowania błędów zrobionych podczas rysowania ołówkiem oraz zmazywania szkicu.
hand lettering papier

Przy wyborze papieru musimy się zastanowić tak naprawdę czym będziemy rysować. Podczas używania markera czy mocniejszych mazaków tusz może nam się przebijać przez cieńszą kartkę – wyobrażacie sobie domywanie blatu biurka ze śladów markera – ble. Jeśli używamy tylko cienkopisów, to zwykły papier da radę. Do ćwiczeń świetnie nadaje się kartka w linie, a do wstępnych projektów – kartka w kratkę. Fajnie jest też później poeksperymentować z kolorowym papierem.

hand lettering ćwicz

No dobra, wykupiliśmy pół sklepu papierniczego, ale dalej nic! Dalej nie wiemy jak się za to cholerstwo zabrać. No cóż, nie ma innego środka, żeby się czegoś dobrze nauczyć, niż ćwiczenia. W internecie znajdziecie mnóstwo arkuszy z różnymi rodzajami fontów, na których możecie ćwiczyć pismo. Pinterest jest wręcz kopalnią takich perełek. Warto wejść i rozejrzeć się za czymś, co nam się spodoba albo wpisać po prostu w wyszukiwarkę “hand lettering worksheet). Kartki do ćwiczeń wyglądają dokładnie jak strony w zeszytach do ćwiczeń dla dzieci uczących się alfabetu.

hand lettering jak zacząć? inspiruj się

Skąd czerpać inspirację do naszych prac? Świetne przykłady znajdziecie na Pintereście wystarczy wpisać “hand lettering” w wyszukiwarkę i bum! Miliony inspiracji! Na moim Pintereście znajdziecie też tablicę, jeśli bardzo Wam się nie chce szukać – jest jedna poświęcona Hand Letteringowi, a na drugiej – Typography – znajdziecie poprzypinane fonty, które może Was zainspirują przy tworzeniu własnych dzieł. Kolejnym źródłem inspiracji może być Instagram – mnóstwo fanów kaligrafii i hand letteringu publikuje dziennie swoje prace. No i oprócz tego Behance i Flickr – oba świetne i pełne kreatywnych ludzi.

I najważniejsze na koniec – BAW SIĘ!

Niech hand lettering sprawia Ci radość. Nawet jeśli na początku nie będzie Ci wszystko wychodziło tak jak byś chciał, to z czasem zaczniesz zauważać postępy. Uwierz mi na słowo! Jeśli brak Ci motywacji do codziennych ćwiczeń – dołącz do wyzwania. Brak Ci cytatów do pisania? Wymyśl własne albo przejrzyj portale, które Cię zainspirują. Najważniejsze, żebyś uważał to za przyjemność, a nie przykry obowiązek, i żebyś wiedział, że ćwiczenia przynoszą efekty, nawet jeśli nie widać ich natychmiast. Zachowuj swoje prace i zajrzyj do nich za miesiąc. Porównaj z tym, co robisz po miesiącu, a zapewniam Cię, że przy odrobinie chęci zobaczysz rezultaty. Jeśli po jakimś czasie będziesz chciał przekształcić swoje dzieła w elektroniczne grafiki, to zapraszam Cię do poradnika na temat Digitalizacji Hand Letteringu.

Pozdrawiam i ściskam jak zawsze!