Logo Wild Jungle

19 sposobów na naukę języka obcego

W związku z moją pracą na ślubie w ten weekend na blogu zagościła przerwa – zdecydowanie za długa! Widzę, że była nie tylko długa dla mnie, ale i dla Was. Ale już po ślubie, Wy pewnie również wypoczywacie (wypoczywacie, prawda?), pora na zrobienie czegoś pożytecznego.

Nie wiem czy wiecie, ale u Ani na blogu Blue Kangaroo zagościło w zeszłym tygodniu Wakacyjne Wyzwanie Językowe. Wielu z nas obiecuje sobie co roku, że te wakacje poświęci na naukę języków obcych. I jak Wam idzie? Potraficie posługiwać się pięcioma nowymi językami, które opanowaliście przez ostatnie pięć lat? Sama jestem osobą, która odkłada takie rzeczy w nieskończoność! A więc z miłą chęcią postanowiłam przyłączyć się do Wyzwania i poświęcić trochę czasu dziennie na naukę języka hiszpańskiego i szlifowanie języka angielskiego.

Jakiś czas temu zapytałam Was na Facebooku czy znacie jakieś skuteczne sposoby na naukę. Kilka dni później, przekopałam Internet wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu nie tylko tych standardowych wskazówek, ale i niecodziennych, na które normalnie bym nie wpadła, gdybym miała się zastanowić jak mam się uczyć. Oto i one, drodzy Czytelnicy, korzystajcie, a z pewnością ułatwią Wam życie!

1. Znajdź swój styl

Niektórzy wolą rysować obrazki i je podpisywać, inni robią surowe notatki ze słówkami po lewej stronie, tłumaczeniem po prawej. Ważne, żebyś uczył się w sposób, który odpowiada Tobie i przynosi efekty.

2. Ustal osiągalne cele

Podczas nauki języka najlepiej sprawdza się technika małych kroczków. Cel „do końca wakacji mówić płynnie po hebrajsku” nie jest osiągalnym celem. Dlaczego? Powiem Ci w następnym punkcie. Cele, które sobie ustanowisz powinny być małym wyzwaniem, ale powinny Cię motywować do działania. Duże cele zniechęcają na początku, ponieważ nie zauważysz postępów. Lepszym celem będzie „do końca miesiąca chciałbym umieć się przedstawić i opowiedzieć coś o sobie” albo „chciałbym umieć porozumieć się w hotelu”.

3. Ustal plan i trzymaj się go

Układając plan nauki bierz pod uwagę intensywność, a nie czas nauki. Co z tego, że wyznaczysz godzinę na naukę, kiedy przez ten czas zdążysz opanować tylko połowę zagadnienia? Jeżeli musisz ustalać plan godzinowy, lepiej wyznacz sobie trzy, cztery godziny. Jeśli skończysz wcześniej, lepiej dla Ciebie! Bądź w pełni skupiony na wykonaniu zadania, poświęć mu cała swoją uwagę i włóż w nie odpowiedni wysiłek. Wyłącz Facebooka i wszystkie rozpraszacze. I pamiętaj, żeby trzymać się planu!

4. Zaakceptuj fakt, że nigdy nie będziesz mówił biegle w obcym języku

Język jest istotą, która ewoluuje. Nie mieszkając w danym kraju przez kilka lat prawdopodobnie nie jesteś w stanie mówić biegle. Im szybciej to zaakceptujesz, tym łatwiej będzie Ci się uczyć i robić postępy.

5. Bądź cierpliwy i przygotowany na poświecenia i wysiłek

Nauka nowego języka to nie takie hop siup. Zaczynając tą przygodę musisz być cierpliwy, w końcu nie odrazu Rzym zbudowano! Pomyśl, ile czasu zajmują inne rzeczy, których musisz się nauczyć. Język w porównaniu z nimi to Koloseum. Gramatyka, słownictwo, czasami nauka nowego alfabetu – to wszystko wymaga czasu.

6. Wykorzystuj wszystkie dostępne źródła

Internet to kopalnia wiedzy. Nie powinieneś zamykać się tylko w książkach i telewizji. Istnieje multum aplikacji na telefon czy tablet. Duolingo oprócz wersji mobilnej ma także stronę internetową, która, moim zdaniem, jest jeszcze lepsza, niż aplikacja. Z pomocą przyjdą Ci fora Internetowe, które zrzeszają ludzi uczących się języków obcych, strony, które oferują wymianę językową. Pomyśl jak fajnie by było mieć kolegę z Anglii, który uczy Cię angielskiego, a Ty w zamian pomagasz mu z innym językiem (może polskim?). Są portale, które umożliwiają Ci znalezienie takiego znajomego.

7. Rób odręczne notatki

Robiąc odręczne notatki zapamiętujesz dużo więcej, niż wklepując słówka w komputer. Mogę powiedzieć Ci to ja, mogą to potwierdzić badania. No i pisząc zawsze możesz dodać ulubione kolory cienkopisów i rysunki. Same plusy!

8. Zacznij od nauki przydatnych zwrotów

Naucz się jak masz się przywitać, powiedzieć jak masz na imię i gdzie mieszkasz. Naucz się jak zapytać o drogę. Jak poprosić o wodę w restauracji. Później możesz nauczyć się opowiadać o Wojnie Światowej, jeśli to jest Twoje marzenie. Wojna Światowa na pewno nie zamówi za Ciebie obiadu. Może to oczywiste, ale uwierzcie mi, dla niektórych nie jest (na przykład dla mojej pierwszej nauczycielki języka arabskiego. I drugiej też.).

9. Naucz się 100 najczęściej używanych słów

Są najczęściej używane. Więc chyba warto je znać, co nie? Niektóre słowniki posiadają taką listę, jestem pewna, że Internet posiada miliard takich list.

10. Używaj fiszek!

Używaj tego świetnego gadżetu codziennie, w końcu przejrzenie małych kartoników zajmuje tylko chwilę, a pozwala odświeżyć Ci słówka na bieżąco i w każdym miejscu. Pamiętaj, żeby podczas przeglądania odkładać te, które już znasz, żeby nie zabierały Ci czasu, kiedy przeglądasz te słówka, których nie pamiętasz.

11. Nie bój się popełniać błędów

Każdy popełnia błędy. To na nich się uczymy. Często zapamiętujemy błąd, więc kiedy prawie już, już mamy zrobić to ponownie przypominamy sobie o poprzedniej sytuacji i wiemy, jak zrobić coś poprawnie. Dlatego nawet podczas nauki – pamiętaj, że popełnianie błędów to nic złego.

12. Ucz się słuchać

Nie tylko mówić. Co z tego, że mówisz już świetnie po angielsku. Kiedy poznasz rodowitego Irlandczyka, za Chiny się go nie zrozumiesz. Dlatego to takie ważne, żeby słuchać różnych ludzi mówiących w danym języku. Oglądaj filmy, słuchaj radia. Oswój się z różnymi akcentami, żeby później nie opadła Ci szczęka, kiedy spotkasz kogoś innego, niż Amerykanina.

13. Przeglądaj media, które Cię interesują

Oglądaj filmy w obcym języku, seriale, czytaj gazety i książki, słuchaj radia, czytaj artykuły w Internecie. Chłoń wiedzę, nawet jeśli jeszcze na początku jej nie rozumiesz. Jeśli obawiasz się, że filmy to zbyt duży krok – oglądaj bajki dla dzieci, czytaj książki dla dzieci, słuchaj piosenek. Używa się w nich prostego słownictwa, a kiedy już będziesz czuł się pewniej – przejdź do bardziej skomplikowanych mediów.

14. Obudź w sobie dziecko

Pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem i poszedłeś w przedszkolu na pierwszą lekcję angielskiego? A może była to pierwsza lekcja języka obcego w podstawówce? Pamiętasz tą ciekawość? Wręcz głód poznawania nowych zwrotów, zainteresowanie nowym językiem? Obudź w sobie wszystkie te rzeczy! Nauka będzie znacznie przyjemniejsza 😉

15. Pisz dziennik w języku, którego się uczysz (a może bloga?)

Może się boisz, bo potrafisz powiedzieć tylko „Cześć, jestem (tu wstaw swoje imię)”. Poczekaj trochę, aż opanujesz podstawową składnie. A później bierz się do roboty! Pisanie dziennika nie tylko pozwala na zachowanie cudownych wspomnień, i to w nowym dla Ciebie języku, ale i rozwija – musisz szukać słówek, których nie znasz, zapamiętujesz je (a może piszesz u góry ołówkiem), a może i jeszcze spisujesz je sobie przy okazji na kartce i później dołączasz do fiszek. Jednym słowem – do roboty!

16. Pracuj nad akcentem

Znam wiele osób, które mówią po angielsku. Ale bardzo niewiele, które mówią z poprawnym akcentem. Mnie to razi, bo na pierwszym roku przetrwałam terror na fonetyce. Ty jeśli uczysz się angielskiego nie musisz mówić super, bo angielski rozumie dużo ludzi. Ucząc się chińskiego miałoby to ogromne znaczenie. Więc dlaczego się nie poświęcić i nie spróbować ucząc się wybranego języka? Chyba fajnie mówić poprawnie?

17. Miej słownik pod ręką

U mnie w domu znajdziesz papierowy słownik i w sypialni, i w pokoju dziennym. Jeden leży na półce obok mnie (w tej chwili). Jeśli jadę gdzieś i nagle przypomni mi się jakieś słówko, którego znaczenia nie pamiętam, to w telefonie mam dwie aplikacje ze słownikiem (w tej chwili tylko dwie, na studiach miałam ze cztery). Lepiej móc sprawdzić, póki pamiętasz, niż żeby miało Cię to męczyć albo jeszcze gorzej – zapomniałbyś.

18. Spróbuj myśleć w nowym języku

Może to nie być łatwe. Mi się zdarzało, kiedy obcowałam bardzo dużo z angielskim. Skoro myślenie przychodzi Ci łatwo, to mówienie też powinno 🙂

19. Nie bój się zadawania pytań

Kto pyta nie błądzi. I zadawanie pytań nie boli, dacie wiarę? Wy pewnie tak, ale multum osób nie chce pytać, bo boi się, że wyjdą na głupków. Nie bójcie się! Tym bardziej w Internecie (jak już znajdziecie te super fora i nowych obcojęzycznych znajomych, o których wcześniej pisałam). Ludzie bardzo chętnie odpowiadają, uwierzcie mi na słowo. A jeśli nie, to są burakami i nie wolno się nimi przejmować.

Co sądzicie o tych sposobach? Myślicie, że odniosą skutki? Ja wprowadziłam już część w życie. Drukujcie swoje arkusze i do roboty! Opanujmy w końcu jakiś nowy język w te wakacje. A może chcecie podszlifować inny? Jakiego języka Wy będziecie się uczyć w tym roku?

Udostępnij:

Inne wpisy