Mamy początek lipca, więc przyszła pora na półroczne podsumowanie wyzwania Przeczytam 52 książki w 2021 roku. W tym roku założyłam sobie, że tych książek będzie 60. Jeśli jesteście ciekawi jak mi idzie i jakie książki przeczytałam w ostatnich 6 miesiącach – zapraszam Was do czytania. Może któreś książki przypadną Wam do gustu i też je przeczytacie?
Przeczytam 52 książki w 2021 roku - jakie książki przeczytałam w ostatnich 6 miesiącach?
1. Życie Na Wynos - Olga Rudnicka
Życie na wynos poleciła mi pani w bibliotece w Katowicach. To książka, którą czyta się ze łzami w oczach. Przezabawna historia z wątkiem kryminalnym w tle. Kiedy ją wypożyczałam, ciężko było mi uwierzyć, że kryminał może być zabawny. A jednak! Emilia mieszka w jednym mieszkaniu z matką, teściową i dwójką dzieci. Starsze panie są potwornie wścibskie i są w stanie powiedzieć praktycznie wszystko o swoich sąsiadach. Dnie spędzają na obserwacji i kłótniach między sobą. Emilia jest pisarką. Pewnego dnia schodzi do piwnicy i znajduje ciało mężczyzny. Kobiety próbują pomóc policji dojść do tego, kim jest ofiara, a później – kto jest sprawcą. Życie na wynos to świetna, relaksująca książka, napisana bardzo przystępnym językiem i pozwalająca na całkowite oderwanie się od rzeczywistości. Wciąga czytelnika natychmiastowo i nie wypuszcza do samego końca. Jedynym rozczarowaniem było dla mnie mało rozbudowane zakończenie historii, ale mogę je wybaczyć, bo cała książka była genialna.
Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo.
Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści.
Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.
2. 27 śmierci Toby’ego Obeda - Joanna Gierak-Onoszko
– Z polecenia Ani Kęski – Aniamaluje.com
Do 27 śmierci Toby’ego Obeda zabierałam się przez długi czas. Dobre pół roku widniała na mojej półce na Legimi. Wiedziałam, że będzie to trudna książka.Zawsze gdy rozmawia się o Kanadzie, ma się wrażenie, że jest to cudowny kraj, w którym każdy ma swoje miejsce i każdy chciałby tam mieszkać. Niestety historia Kanady pokazana w 27 śmierciach Toby’ego Obeda pokazuje, że mieszkańcy tego kraju nie zawsze byli przyjaźni. Nie mówimy tutaj o mieszkańcach, którzy żyli tam od zarania wieków, a o ludziach, którzy zagarnęli ten kraj. Tak jak w każdym przypadku, kiedy atakuje się grupę ludzi bez powodu, ciężko uwierzyć, że człowiek człowiekowi mógł zgotować ten los. 27 śmierci Toby’ego Obeda pokazuje historię Pierwszego Narodu Kanady. Historię, o której Kanada zaczęła opowiadać dopiero kilka lat temu, a trwała przez potwornie długi czas. Historię dzieci, które były wykorzystywane, bite i torturowane przez przedstawicieli Kościoła. Historię Rdzennych Amerykanów, którzy zaufali białym i zostali odarci siłą ze swojej tożsamości. Historię ludzi, którzy muszą walczyć o sprawiedliwość za zadane im krzywdy i często nie są w stanie wygrać z władzą.
Jest to trudna książka. Czytając ją, ciężko uwierzyć w wiele rzeczy, no bo jak to? Te cywilizowane narody, które Polacy stawiają trochę na piedestale, naprawdę zrobiły coś takiego? 27 śmierci burzy idealny obraz Kanady i pokazuje jej mroczną stronę. Reportaż jest fantastycznie napisany, cała opowieść jest ułożona w logiczny i przemyślany sposób. Napisany z ogromnym szacunkiem i wyczuciem. Chyba najlepszy reportaż jaki czytałam w życiu.
To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.
– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.
Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.
Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?
„27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.
3. Szepty spoza nicości - Remigiusz Mróz
Kolejna część z patologiem Sewerynem Zaorskim. Tym razem bardziej romantyczna, ciągle kręcąca się wokół jego relacji z Burzą. Wątek kryminalny trochę napisany po macoszemu, sama sprawa średnio ciekawa. Można było to zrobić lepiej i ciekawiej, ale trochę rzygać się chciało ciągłymi rozterkami Seweryna i Burzy spowodowanymi ich romansem. Wątek z poszukiwaniem poniemieckiego złota mógł być naprawdę fajny, ale niestety.
A.D. 29.06.2021 – już nawet za bardzo nie pamiętam fabuły tej książki.
Seweryn Zaorski po raz ostatni wraca do Żeromic, by sprzedać dom i na dobre zostawić za sobą tragiczną przeszłość. Formalności trwają dłużej, niż powinny – i wszystko wskazuje na to, że ktoś z premedytacją chce zatrzymać go w okolicy.
Tego samego dnia policja otrzymuje anonimową wiadomość, że w lasach Roztocza nieopodal miasteczka znajdują się poćwiartowane zwłoki brutalnie okaleczonego mężczyzny. Zaorski nie ma zamiaru się mieszać, ale kiedy o pomoc prosi go Kaja Burzyńska, nie potrafi odmówić.
SPOZA NICOŚCI ZACZYNAJĄ DOCHODZIĆ SZEPTY TYCH,
KTÓRZY NIE MIELI PRAWA PRZEMÓWIĆ…
4. Gloria, wakacje i ja - Magdalena Zarębska
Przyjemna książka. Dziewczyna jedzie na wakacje do ojca, trochę, żeby zrobić na złość matce, która nie za bardzo się nią interesuje. Tata po powrocie z zagranicy zamieszkał pod miastem, niedaleko stadniny koni. Niestety okazuje się, że nie będzie miał dla niej zbyt wiele czasu i nastolatka zostaje „uwięziona” z ciotką i wujkiem. Zostaje wciągnięta do pracy przy półkoloniach oraz w dramaty stadniny. Jest to przyjemna książka, trochę wciągająca, bardziej dla nastolatek, ale dobrze się ją czyta.
Dominika jest zbuntowaną nastolatką. Nie chce jechać na rodzinne wakacje z mamą, jej nowym partnerem i młodszym rodzeństwem. Decyduje się spędzić wakacje z tatą, który po powrocie z zagranicy zamieszkał pod miastem koło ośrodka turystycznego ze stadniną koni. Tata ciągle wyjeżdża służbowo, więc Dominika mieszka u wujostwa. Z nudów przyjmuje propozycję pracy przy półkoloniach na terenie ośrodka. Konie nie są dla niej atrakcją, jednak sympatię wzbudza w niej stara klacz Gloria. W jej towarzystwie świat wygląda przyjaźniej, a emocjonalne burze, które Dominika przeżywa w związku ze swoją sytuacją rodzinną, niejasnym związkiem z Mateuszem i pojawieniem się na horyzoncie przystojnego Dawida, a także intrygami dziewczyn z klubu jeździeckiego, wydają się znacznie bardziej znośne.
5. Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza - Nancy Springer
Sprawa osobliwego wachlarza to czwarta część serii o Enoli Holmes. W czwartym tomie Enola po raz kolejny próbuje pomóc Lady Cecily, którą znamy z części drugiej. Sherlock i Mycroft wciąż depczą Enoli po piętach, próbując ją schwytać i zagonić do domowych obowiązków. Tak jak poprzednie części, i tą czytało się szybko i przyjemnie.
Panna detektyw na tropie kolejnej przygody.
Odważna. Inteligentna. Niezależna. Bystra. Taka właśnie jest Enola Holmes, młodsza siostra słynnego detektywa, która poszła w ślady Sherlocka i ma już na swoim koncie kilka rozwiązanych spraw.
W czwartym tomie cyklu Enola ponownie usiłuje pomóc lady Cecily. Tym razem stara znajoma próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Detektywka, stawiając na szali swoją wolność, angażuje w sprawę samego Sherlocka, choć przecież miała się przed nim ukrywać…
„Czy misja ratunkowa się powiedzie? I czy Enola umknie braciom i odnajdzie matkę?
Enola Holmes bije się lepiej niż większość mężczyzn, potrafi strzelać z łuku (…), a inteligencją zaskakuje nawet swojego brata Sherlocka – Kalina Mróz, „Wyborcza TV”
Szczerze polecam wciągnąć się w ten z polotem wykreowany świat zarówno młodszym, jak i starszym!”
Alicja Klebba, Lubimyczytać.pl
Arabska żona - Tanya Valko
Jak co roku w pewnym momencie wracam do tej arabskiej serii i wciągam nowe części. Tym razem czekały na mnie dwie – Arabski książę i Arabska wendetta. W Arabskim księciu dowiadujemy się więcej o terroryście, którego poślubiła jedna z córek Doroty, pierwszej bohaterki serii. Poznajemy też lepiej młodsze pokolenie – Nadię i Adasia. W Arabskiej wendecie śledzimy bliżej losy Darii, która chce się zemścić na swoim oprawcy oraz losy Jasema, który chce zemścić się na żonie, która go opuściła i w jego mniemaniu zdradziła. Akcja osadzona jest w czasach COVID-19. Wiele wątków z całej serii zostało wyjaśnione w tym tomie, jednak w posłowie autorka zapowiedziała już kolejne części. Tak jak pisałam wiele razy wcześniej – są to książki, które czytam dla relaksu, trochę taka arabsko-polska Moda na sukces .
6. Arabski książę - Tanya Valko
Czy można polubić życie w złotej klatce, tak że nie chce się jej opuścić i wrócić do M-5? Czy bogactwo i rutyna są silniejsze od naturalnego pragnienia wolności?
Jak potoczą się losy kobiet z rodu Salimich – Doroty i jej dwóch córek: Marysi i Darii – oraz ich życiowych partnerów? Czy Dorota po życiowej zawierusze będzie mogła spokojnie cieszyć się szczęściem swojego stadła? Czy miłość Hamida i Marysi Binladenów okaże się wieczna? A może na ich krystalicznym związku pojawi się rysa? A Daria? Czy po latach spędzonych u boku zbrodniarza i terrorysty Jasema Alzaniego potrafi się od niego uwolnić i żyć w cywilizowanym świecie prawa?
Do głosu dochodzi też młode pokolenie – Nadia Binladen i Adaś Nowicki. Czy wzorem starszych będą mieli skłonność do popełniania głupich błędów i wpadania w tarapaty?
Jak zmienia się współczesny arabski świat? Co nowego w Arabii Saudyjskiej?
Kontynuacja porywającej sagi arabskiej, która zbliża dwa z pozoru odległe światy.
7. Arabska wendeta - Tanya Valko
Czy tylko terrorysta Jasem Alzani kieruje się starą biblijną i koraniczną zasadą „oko za oko, ząb za ząb”? Czy pragnienie zemsty nie tkwi w każdym z nas?
Daria Salimi vel Darin al-Saud zostawia za sobą praworządny świat, bo pomsta za zmarnowane lata i krzywdy staje się celem jej życia, Marysia zaś w głębi ducha pragnie zemścić się na swojej rywalce Salmie, która odebrała jej życiowego partnera, Hamida Binladena.
Czy pandemia COVID-19 ogarnie też arabski świat, zagrozi członkom rodziny Salimich, rozprawi się z ich wrogami, ale czy nie zagrozi tym, których kochają?
Akcja najnowszej powieści toczy się nie tylko w Libii i Arabii Saudyjskiej, ale także na włoskiej wyspie Lampedusa, w Mediolanie, na Gran Canarii, w Maroku i na Saharze.
„Arabska wendeta”, jak wszystkie książki Tanyi Valko, wzbudza gorące emocje i trzyma w napięciu do ostatniej strony.
8. Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu - Gregory Maguire
Tą książką byłam ZACH-WY-CO-NA. Książka opowiada o losach Złej Czarownicy z Zachodu od samego początku. O narodzinach w dziwnych okolicznościach, o rodzinie, która była nieciekawa, o nauce Czarownicy, miłości o rozczarowaniach. Przedstawia, jak powstawała i kształtowała się Zła Czarownica z Krainy Oz. Można powiedzieć, że jest to wersja Czarnoksiężnika z Krainy Oz dla dorosłych. Książka była bazą dla musicalu Wicked, którego obejrzenie jest moim marzeniem, więc czytanie jej sprawiło mi jeszcze większą przyjemność.
Niezwykła historia, która wciąga i zmusza do myślenia. Już nigdy więcej nie będziecie patrzeć na krainę Oz tymi samymi oczami.
Kiedy w klasycznej opowieści L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A gdyby tak spojrzeć na te wydarzenia z perspektywy tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Jaką drogę wybrała? Dlaczego stała się taka zła?
W świecie stworzonym przez Gregory’ego Maguire’a zwierzęta mówią i walczą o swoje prawa obywatelskie, Manczkinowie starają się wejść do klasy średniej, a Blaszany Drwal pada ofiarą przemocy w rodzinie. W tym świecie mała zielonoskóra dziewczynka o imieniu Elfaba wyrośnie na osławioną Złą Czarownicę z Zachodu. Bystra, zjadliwa i nierozumiana zmusi was do ponownego przemyślenia swoich przekonań na temat natury dobra i zła.
Na podstawie powieści Gregory’ego Maguire’a powstał musical Wicked, który odniósł niebywały sukces.
9. Afekt - Remigiusz Mróz
Afekt to trzynasty tom serii o Joannie Chyłce. W tej części Chyłka i Oryński próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Chyłce zostaje przydzielona sprawa, która personalnie kompletnie jej nie odpowiada i jest jej największym koszmarem. Co gorsza cała sytuacja ma wydźwięk polityczny, a wynik sprawy może mieć ogromny wpływ na wybory prezydenckie. Dodatkowo w życiu prywatnym Joanny i Kordiana pojawia się była dziewczyna mężczyzny, która może całkowicie zmienić życie pary. Niestety, czytając tą część po raz kolejny miałam wrażenie, że sprawa, którą zajmują się prawnicy jest tylko tłem dla ich romansu, a nie tego oczekuję po tej serii.
W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów.
Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości…
10. W tym domu straszę - Kaja Herman
Ta książka przyciągnęła mnie ze względu na ilustrowaną okładkę, przyznam się bez bicia. Ale okazała się całkiem interesująca! Iskra, ambitna studentka psychologii, przyjeżdża z przyjacielem na wakacje w odwiedziny do swojej babci. Babcia bardzo niechętnie podejmuje gości. Dziewczyna upiera się jednak by zostać, ponieważ niedawno seniorka przeszła zawał. Iskra usilnie próbuje zmienić nawyki babci na zdrowsze, a babcia usilnie próbuje pozbyć się niechcianych gości. W tle mamy nawiedzony dom, wokół którego kręci się młody i przystojny chłopak. Książkę czytało się przyjemnie, szybko i była nawet wciągająca.
Iskra, ambitna studentka psychologii, przyjeżdża na wakacje do babci, która niedawno przeszła zawał. Dziewczyna zamierza się nią opiekować, a przy okazji odbyć praktyki studenckie w pobliskim szpitalu psychiatrycznym. Babci Eleonorze daleko jednak do schorowanej staruszki. Energiczna seniorka nie stroni od alkoholu oraz towarzystwa znacznie młodszych mężczyzn i ani myśli rezygnować z rozrywkowego trybu życia. Chcąc się pozbyć apodyktycznej wnuczki, stara się ją przekonać, że dom jest nawiedzony.
Przynosi to jednak odwrotny skutek. Iskra postanawia przepędzić duchy z domu za pomocą egzorcyzmów i ezoterycznych rytuałów.
Pomagają jej beznadziejnie w niej zakochany Julek oraz tajemniczy, nieziemsko przystojny biznesmen Arnold.
Czy uda im się rozwiązać zagadkę starego domu?
Książka nagrodzona w konkursie na powieść komediową „Moc śmiechu”.
Książki Laili Shukri
Mimo że książki nie są serią, to ich forma jest bardzo podobna. Z pewnością słyszeliście o niektórych poprzednich – Jestem żoną szejka czy Byłam służącą w arabskich pałacach. Wszystkie są napisany w podobny sposób – opowiadają historię kobiety, która trafia do arabskiego świata, w lepsze lub gorsze miejsce, w treść książki wplecione są wyjaśnienia arabskich zwyczajów i kultury albo wywiady, w zależności od tego, o czym jest dana część. Główny wątek to opowiadanie bazowane na wywiadzie autorki z bohaterką.
Jestem nieletnią żoną to część skupiająca się na wydawaniu nieletnich córek za mąż. Główną historią jest opowieść o dwunastoletniej Salmy, która pewnego dnia zostaje wręcz sprzedana przez swoich rodziców piętnaście lat starszemu mężczyźnie. Salma jest zmuszona by zrezygnować ze swojego marzenia, by zostać lekarzem, przerwać naukę i zająć się obowiązkami żony. Dziewczynka przechodzi piekło i nikt nie jest skory, by jej pomóc.
Byłam kochanką arabskich szejków i Uciekłam z arabskiego burdelu to dwie części tej samej historii. Poznajemy w nich Julkę, Polkę, która zakochała się w Arabie i pojechała za nim do Dubaju, marząc o romantycznym wypadzie. Niestety, zakochana dziewczyna padła ofiarą handlu ludźmi. W pierwszej części czytamy o życiu Julii w nielegalnym arabskim burdelu. Druga część jest kontynuacją, ale nie chcę Wam spoilerować, jeśli miałybyście czytać :).
11. Jestem nieletnią żoną - Laila Shukri
Wstrząsająca historia nieletniej dziewczynki, która musiała stać się żoną.
Opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shurki wysłuchała jej, aby móc opowiedzieć ją światu.
Pochodząca z Jordanii dwunastoletnia Salma chodzi do szkoły i pilnie się uczy. Marzy, żeby w przyszłości zostać lekarzem i pomagać dzieciom. Jednak jej rodzina ma w stosunku do niej inne plany. W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Rozpoczyna się koszmar na który nie przygotowała ją własna matka…
Jak w XX wieku wyglądają małżeństwa dorosłych mężczyzn z dziećmi? Czy dziecko może powiedzieć „nie”? Brutalna rzeczywistość o której świat woli milczeć.
12. Byłam kochanką arabskich szejków - Laila Shukri
Wstrząsająca historia Polki, którą rozkochano, aby sprzedać…
Opowieść jednej z tysiąca kobiet, która stała się żywym towarem. Laila Shukri dotarła do niej i wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu.
W jednym z klubów Julia poznaje Tarka, przystojnego Syryjczyka, który ją oczarował, a następnie zaprosił na egzotyczną wycieczkę do Dubaju. Na miejscu okazuje się, że kobieta znalazła się w rękach jednego z największych gangów handlujących ludźmi. Rozpoczyna się koszmar seksualnego zniewolenia, brutalnej fizycznej i psychicznej przemocy…
Jak w XXI wieku wygląda handel ludźmi? Czy tylko śmierć jest wybawieniem z niewoli? Brutalna rzeczywistość tysięcy kobiet wykorzystywanych przez najbogatszych szejków, o której świat woli nie mówić głośno.
13. Uciekłam z arabskiego burdelu - Laila Shukri
Wstrząsająca historia Polki, która stała się żywym towarem…
Dalsze losy Julii znanej z kart „Byłam kochanką arabskich szejków”, o które czytelniczki pytały w mailach i recenzjach, dopiero teraz mogą ujrzeć światło dzienne.
Julia, którą najpierw rozkochał, a później sprzedał Tarek, ucieka z arabskiego burdelu. Niebezpieczna akcja wyrwania kobiety ze szponów gangu handlującego ludźmi wymaga użycia wielu podstępów.
Ale czy uwolnienie się z macek międzynarodowej siatki przestępczej jest w ogóle możliwe? Czy Julia zdoła uciec od seksualnego zniewolenia oraz brutalnej przemocy fizycznej i psychicznej, jakie były wcześniej jej udziałem? Czy piekło, przez jakie przeszliśmy, zostawia w nas trwały ślad?
Mroczne tajemnice XXI wieku: handel ludźmi, w tym dziećmi, handel organami, obrzezanie kobiet oraz ekstrawagancje i seksualne orgie najbogatszych arabskich szejków.
Przerażająca rzeczywistość, o której świat woli milczeć.
14. Jak uspokoić swoje myśli - Sarah Knight
Jak uspokoić swoje myśli to pewnego rodzaju poradnik dla zestresowanych. Trafiłam na niego w zeszłym roku, ale czytanie szło mi jak po grudzie i wróciłam do tej książki dopiero niedawno. Sarah Knight nazywa siebie „antyguru”. W książce prezentuje różne niepokojące scenariusze, które mogłyby wywołać stres i ataki paniki. Kolejno proponuje rozwiązania i sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, krok po kroku. Dla mnie książka była ciekawostką, bardzo dużo sposobów już przerobiłam samodzielnie. Trochę irytowało mnie, że autorka w kółko powtarza te same rzeczy i książka jest bardzo rozwleczona, uważam, że można było ją dużo bardziej skrócić.
Czy zdarza Wam się martwić rzeczami, które jeszcze nie nastąpiły? Albo takimi, które nie tylko jeszcze się nie wydarzyły, ale zapewne nigdy się nie wydarzą? Mózg podsuwa nam milion różnych scenariuszy, z których każdy następny jest coraz bardziej niepokojący. Zaczynamy się stresować i coraz trudniej nam zatrzymać gonitwę myśli. Autorka bestsellerowej i uznanej serii poradników, „antyguru” Sarah Knight uczy nas rozwiązywać problemy, zamiast pogarszać sytuację. Dostarcza wskazówek, sztuczek i technik, które pomogą zapanować nad stresem oraz przejść do likwidowania przyczyn, które go wywołały.
15. 12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej, niż inni w 12 miesięcy - Michael Lennington, Brian P. Moran
O 12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej, niż inni w 12 miesięcy12-tygodniowym roku dowiedziałam się z Instagrama Wild Rocks. Jest to kolejna książka, którą zaczęłam czytać w zeszłym roku i odłożyłam na moją wirtualną półkę w Legimi. Nie dlatego, że mi się nie podobała – z tą książka trzeba po prostu popracować. W tym roku do niej wróciłam, przeczytałam wstępnie (to ostatnio mój sposób na tego typu poradniki) i zamierzam wypróbować wszystkie kroki po kolei na spokojnie. Autorzy proponują zamianę planowania na 12 miesięcy, na 12 tygodni. Według nich, w krótszym odcinku czasowym, jakim są trzy miesiące, łatwiej jest się spiąć, zorganizować i zrealizować cele. Dla mnie metoda jest bardzo logiczna i chętnie ją przetestuję.
Przewodnik pozwalający osiągać wyniki dzięki skupieniu, zaangażowaniu i odpowiedzialności
Dwunastotygodniowy rok to system, który narodził się w świecie sportu. Był używany przez najlepszych zawodników, a z czasem został zaadaptowany przez Briana P. Morana i Michaela Lenningtona tak, by można go było używać w codziennym życiu i działalności zawodowej.
To nie jest książka teoretyzująca. 12-tygodniowy rok został sprawdzony przez tysiące klientów i setki przedsiębiorstw, a oprócz tego bazuje na wieloletnim doświadczeniu autorów. Tym, co odróżnia wspaniałych specjalistów i organizacje od licznego grona przeciętniaków, jest umiejętność skutecznego wykorzystywania posiadanej wiedzy. Większość z nas wie, że powinna podjąć takie czy inne działania, ale pomiędzy wiedzą teoretyczną, a tym, co faktycznie jesteśmy gotowi zrobić, istnieje spory rozdźwięk. To właśnie sprawia, że większość ludzi i firm nie jest w stanie w pełni wykorzystać posiadanego potencjału.
12-tygodniowy rok prezentuje sprawdzone sposoby postępowania i zasady skutecznego działania w kontekście dwunastotygodniowych cykli realizacji planów. Z książki dowiesz się, jak wypracować klarowny obraz tego, co naprawdę się liczy i jak wywołać w sobie potrzebę pilnego podjęcia działań.
12-tygodniowy rok to poradnik przygotowany z myślą o pojedynczych osobach oraz całych organizacjach – to tekst dla każdego, kto marzy o tym, by w ciągu dwunastu tygodni przebić roczne dokonania większości ludzi.
16. Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu - Ken Armstrong, T. Christian Miller
Niewiarygodne znalazłam niedługo po tym, jak obejrzałam serial oparty na fabule książki wyprodukowany przez Netflixa. Jest to trudna książka. Pokazuje pracę policji w sprawach gwałtu z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony mamy policjantów, którzy nie wierzą ofierze do tego stopnia, że zmuszają ją do przyznania, że wszystko zmyśliła. Z drugiej mamy policjantkę, która walczy o sprawiedliwość dla ofiar seryjnego gwałciciela i robi wszystko, by rozwiązać sprawę i zapewnić ofiarom względny spokój.
Dwóch zdobywców Nagrody Pulitzera, opowiada historię Marie, nastolatki oskarżonej o fałszywe zeznania na temat gwałtu.
Jedenastego sierpnia 2008 roku osiemnastoletnia Marie zgłosiła się na policję. Zamaskowany mężczyzna włamał się do jej mieszkania w pobliżu Seattle, w stanie Washington, i zgwałcił ją. W ciągu kolejnych dni przesłuchań, zarówno funkcjonariusze jak i bliscy Marie podchodzili do jej opowieści coraz bardziej sceptycznie. Policja szybko zmieniła stosunek do sprawy i zaczęła oskarżać Marie o oszustwo. Po wytknięciu nieścisłości w jej relacji i wątpliwościach, jakie wzbudziła, dziewczyna złamała się i przyznała, że jej historia to kłamstwo. Została oskarżona o składanie fałszywych zeznań oraz publicznie zlinczowana przez osoby z najbliższego otoczenia.
Ponad dwa lata później detektyw z Kolorado, Stacy Galbraith, otrzymuje sprawę napaści na tle seksualnym. W toku dochodzenia, Galbraith orientuje się, że jest ona uderzająco podobna do gwałtu, do którego doszło jakiś czas temu w pobliskim miasteczku. Postanawia połączyć siły z detektyw badającą tamtą sprawę, Edną Hendershot. Wkrótce obydwie kobiety uświadamiają sobie, że mają do czynienia z seryjnym gwałcicielem: mężczyzną, który fotografował swoje ofiary, grożąc, że opublikuje ich zdjęcia w sieci, i zacierał wszelkie ślady przestępstwa z przebiegłością sugerującą doświadczenie zdobyte w armii lub policji.
Oparta na materiałach dochodzeniowych oraz obszernych wywiadach z przedstawicielami władz, Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu to wielowątkowa opowieść o wątpliwości, kłamstwach i polowaniu na sprawiedliwość, która z zatrważającą szczerością ujawnia, jak bada się współcześnie przypadki napaści na tle seksualnym i jak często ofiary gwałtów są również ofiarami naszej podejrzliwości.
17. Zjawa - Max Czornyj
Serię z komisarzem Deryło zaczęłam czytać z polecenia jednej z Was na Instagramie. Miałam chwilę przerwy, postanowiłam nadrobić i okazało się, że przeskoczyłam jedną część . W tym odcinku główną postacią jest Tamara Haler, Eryk Deryło nie jest w stanie prowadzić śledztwa. Jak zawsze, kryminał jest mocny, w bardzo graficzny sposób opisuje popełniane zbrodnie. Trzyma w napięciu i kolejne strony pochłaniają się same. Jeśli lubicie mocne kryminały, to ta seria jest bardzo dobra.
Czekałeś na śmierć? Właśnie po ciebie przyszłam.
Podobno zdjęcia kradną dusze…
Komisarz Eryk Deryło tkwi w śpiączce. W jego umyśle przewijają się poszarpane sceny.
Tymczasem w Lublinie dochodzi do wyjątkowo sadystycznych morderstw.
Na biurko Tamary Haler trafiają zagadkowe zdjęcia zbrodni.
Sprawca, który nazywa siebie Fotografem, pogrywa z policją i społeczeństwem.
Śledczy muszą działać szybko, by dopaść szaleńca.
Migawka aparatu znowu pstryknęła.
Kolejna dusza zostanie skradziona.
Czy to możliwe, by rozwiązanie sprawy tkwiło w umyśle nieprzytomnego Deryły?
Nowy, mrożący krew w żyłach kryminał z bezkompromisowym komisarzem z Lublina, Erykiem Deryło.
Podsumowanie
Czy przeczytam 52 książki w 2021 roku? Mam wrażenie, że będzie ciężko, i że trochę przestrzeliłam z tymi 60 książkami, nie wiem czy dam radę przeczytać 52 😅. W zeszłym roku mieliśmy szalejącą pandemię, najlepszym wyjściem wtedy było zakopanie się pod kocem i czytanie książek. I tak uważam, że wynik 17 książek jest całkiem dobry jak na pół roku. Zobaczymy czy do końca roku zbliżę się chociaż trochę do tej 60-tki! A jak tam u Was? Ile książek macie już za sobą? A może coś spodobało się Wam z mojej listy i trafi na Wasze półki? Dajcie mi koniecznie znać!