Początek roku to dla mnie zawsze czas podsumowania książek, które przeczytałam w ostatnim czasie. Od kilku lat tworzę podsumowania, w których zbieram wszystkie książki z zeszłego roku, a od 2020 dzielę podsumowanie na dwie części. Podsumowanie pierwszego półrocza możesz znaleźć w linku poniżej.
Pisząc podsumowanie w zeszłym roku założyłam, że w 2021 roku postaram się pobić zeszłoroczny rekord. A w zeszłym roku tych książek było 57. Już w połowie roku wiedziałam, że raczej mi się to nie uda – ale tak jak wtedy pisałam, nie narzucam na siebie presji. To ile było tych książek w tym roku?
52 książki w 2021 roku. Ile książek udało mi się przeczytać?
Czerwiec zakończyłam z 17 książkami na liczniku. Dużo było książek, które zaczęłam, ale nie wciągnęły mnie i zostały porzucone. Jeszcze więcej dodałam na swoją wirtualną półkę w bibliotece, ale nawet ich nie otwarłam. Już na początku lipca miałam przeczucie, że może uda mi się przeczytać drugie tyle. O wiele się nie pomyliłam.
Rok 2021 kończę z 39 książkami na liczniku. Podsumowanie książek z półrocza możecie przeczytać klikając w link poniżej, a teraz zapraszam Was na krótkie podsumowanie książek, które przeczytałam od lipca do grudnia.
18. Denat wieczorową porą
Dopiero po przeczytaniu książki dowiedziałam się, że jest ona częścią serii – może wrócę do poprzednich części, bo akurat ta była całkiem przyjemna.
Ta książka Was nie zaskoczy. Jest przyjemna, ale nie ma tu jakiejś ogromnej intrygi czy tajemnicy. Już w połowie historii można domyślić się, kto stoi za wszystkim, co przytrafia się głównej bohaterce. Jest to lekka, trochę zabawna lektura, dobra na wieczór czy dwa.
Stary dom w Usteckim lesie, pośrodku śnieżycy stulecia, staje się sceną solidnej intrygi, awantury i konfrontacji. A raptem Marii przejdzie przez myśl, że gorzej być nie może, pojawia się trup… i to nie jeden!
Kiedy zagrożenie zawisło nad ukochanymi Marii, ta musi wreszcie powiedzieć prawdę. Nie wiadomo tylko którą? Tajemnice i wszelkie brudy, które przez lata skrywali goście Uroczyska, powoli wypływają na wierzch. Niespodziewanie, pewna noc zmieni w ich życiu wszystko.
Maria Garstka, która otrzymała z niewiadomego źródła zaproszenie na „Bal Tajemnic” nie jest z tego powodu zachwycona. Zupełnie inne podejście ma jej bliska koleżanka – Aniela Grzebałko.
Aneta Jadowska powraca w wielkim stylu. Kolejna z jej serii książek obyczajowo-kryminalnych gwarantuje, że nie będziecie się nudzić! Autorka między innymi Ropuszek rozpali Wasze umysły do czerwoności. Nie możecie tego przegapić!
19. Biblioteka o północy
To była chyba jedna z lepszych, najbardziej dających do myślenia książek tego roku. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona – ale z każdą stroną wciągała mnie coraz bardziej.
Główna bohaterka trafia do magicznej biblioteki, zawierającej książki przedstawiające różne scenariusze jej życia, zależne od wyborów, które podjęła lub nie. Każda z książek pokazuje jej, jak mogłoby wyglądać jej życie, gdyby podążyła inną ścieżką. Czy podjęcie innych decyzji sprawiłoby, że jej życie byłoby lepsze?
Błyskotliwa opowieść o tym, jak dokonane przez nas wybory wpływają na dobrze lub źle przeżyte życie.
Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Każda opowiada historię inaczej przeżytego życia, zależnie od odmiennego wyboru, jakiego w którymś momencie mogliśmy dokonać. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze? Czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście i bezwarunkowo lepsze? W Bibliotece o Północy bohaterka, Nora Seed, staje w obliczu takiej właśnie decyzji. Otrzymuje możliwość zamiany życia, z którego jest niezadowolona, na inne – może wybrać inny zawód czy kraj zamieszkania, cofnąć decyzję o rozstaniu z kimś, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każde życie to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi zdecydować, co tak naprawdę składa się na cudowne, satysfakcjonujące życie. I musi znaleźć w sobie odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że warto żyć?
20. Klątwa
Historia dzieje się w hotelu na odludziu, w którym ktoś morduje gości. Z hotelu nie da się wyjechać z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Komisarz Deryło i Tamara Haler muszą odkryć kim jest morderca i dlaczego to robi, zanim pozbędzie się wszystkich mieszkańców hotelu.
Jak przystało na Maxa Czornyja – książka jest pełna krwi i brutalności, zawiera dużo szczegółowych opisów. Nie są to zbyt przyjemne rzeczy.
Nowa, przerażająca sprawa komisarza Deryło i Tamary Haler!
Rozglądaliście się kiedyś wokół i zastanawialiście, która z otaczających was osób umrze pierwsza?
A może pierwsi umrzecie wy? Macie swoje typy?
W zabytkowym hotelu na odludziu ktoś morduje gości. Jednego po drugim. Pierwsza ofiara zostaje odnaleziona w pokoju zamkniętym na klucz od środka. Zabójca zdaje się być samym diabłem, który potrafi przenikać przez ściany.
Potem jest jeszcze gorzej. Kolejne osoby giną w męczarniach. Wygląda na to, że morderca ma plan,
który skrupulatnie realizuje.
Deryło i Haler muszą wytypować zabójcę, zanim będzie za późno.
Ale przede wszystkim muszą odkryć motyw, którym kieruje się chory umysł.
Chwile spędzone w tym miejscu zapamiętacie do końca życia…
21. Bestia
Tym razem morderca postępuje zgodnie z fabułą książki, która nigdy nie została opublikowana. Igor Lubow – morderca, który tą książkę napisał popełnił samobójstwo w celi, w której odbywał wyrok za zabójstwa dokonywane w taki sam sposób – według fabuły własnych książek. Deryło i Haler muszą dotrzeć jakim cudem ktoś realizuje treść książki, do której nie powinien mieć dostępu.
Seryjny morderca grasuje w Lublinie. Bestia powróciła.
Skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności Igor Lubow – autor kryminałów, popełnia w celi samobójstwo. Mężczyzna odbywał wyrok za serię zabójstw dokonanych według fabuł własnych powieści. Po jego śmierci dochodzi do kolejnego morderstwa. Dokładnie takiego, jakie opisał w ostatniej książce. Tyle że ta książka nie została nigdy opublikowana. Sprawa trafia na biurko powracającego do zdrowia Eryka Deryło. Komisarz wraz z Tamarą Haler muszą jak najszybciej rozwikłać zagadkę. Ostatnia książka Lubowa jest bowiem wyjątkowo krwawa, a zabójca ściśle trzyma się jej treści. Wszystko wskazuje na to, że już upatrzył swój następny cel. Gdzie jest granica między fikcją a rzeczywistością? A może wcale jej nie ma?
22. Krew
Tutaj już nie mam nic do dodania – jest to ósma część przygód Deryło, tak samo krwawa jak poprzednie. Niektóre opisy musiałam pominąć, bo dla mnie były zbyt brutalne.
W makabrycznych okolicznościach zostaje zamordowana kobieta. W miejscu kaźni zabójca pozostawia upiorną wiadomość. Czy jej adresatami są śledczy? A może bezpośrednio komisarze Deryło i Haler?
Krąg podejrzanych szybko się rozszerza i obejmuje nawet funkcjonariuszy lubelskiej komendy. Nikt nie jest wolny od podejrzeń ani od niebezpieczeństwa. Zdaje się, że zabójca zaczyna kolejne polowanie.
Jaka motywacja przyświecała mordercy? Co oznaczało jego przesłanie?
23. Podróż nieślubna
Podróż nieślubna zapowiadała się fajnie, ale później zrobiło się z tego typowe romansidło. Szybko się czyta, ale im dalej w las, tym nudniej i bardziej przewidywalnie.
Co się może zdarzyć, kiedy dwójka zaprzysiężonych wrogów wybiera się w podróż życia, która miała być miesiącem miodowym kogoś innego? Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazują, że poleje się krew. Tymczasem udawana para nowożeńców odkrywa, że nie są już do siebie tak nieprzyjaźnie nastawieni. Zgadzają się zawrzeć tymczasowy rozejm. Co będzie dalej – flirt, seks, a może… miłość?
Olive przyzwyczaiła się do swojego pecha: w końcu towarzyszy jej całe życie. Tymczasem Ami, jej siostra bliźniaczka, to wieczna farciara, której wszystko się udaje. Nawet darmowe przyjęcie weselne. Ale do czasu. Wesele Ami zamienia się w koszmar, gdy goście, jeden po drugim, opuszczają przyjęcie z powodu zatrucia pokarmowego. Nieszczęście ominęło Olive oraz Ethana, drużbę i brata pana młodego, którego Olive nie znosi. Gdy okazuje się, że z powodu niedyspozycji nowożeńców do wzięcia jest podróż poślubna na Hawaje, oboje decydują się udawać zakochanych…
24. Perfekcyjne małżeństwo
Tutaj zakończenie totalnie mnie zaskoczyło i duży plus za to!
Książka opowiada o kobiecie – prawniczce odnoszącej duże sukcesy w branży i jej mężu – niespełnionym pisarzu. Pewnego dnia w ich domku letnim pokojówka znajduje ciało kobiety. Kelly okazuje się kochanką męża prawniczki. Mąż zostaje oskarżony o morderstwo, a żona postanawia bronić go w sądzie.
Sarah Morgan to odnosząca sukcesy i wpływowa prawniczka. Jest główną wspólniczką w firmie, a jej życie wygląda dokładnie tak, jak to sobie zaplanowała.
Nie wie, że jej mąż Adam w zacisznym domu nad jeziorem, otoczonym lasami, wdaje się w namiętny romans z Kelly Summers.
Jednak pewnego ranka wszystko się zmienia. Kelly zostaje znaleziona martwa, a Sarah musi zająć się najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Musi bronić swojego męża, oskarżonego o zamordowanie kochanki.
25. Testamenty
Testamenty, tak jak Opowieść Podręcznej czytało się ciężko. Chyba po prostu styl Margaret Atwood mi nie odpowiada. Z Testamentów dowiadujemy się co dzieje się piętnaście lat po historii opowiedzianej w Opowieści Podręcznej. Poznajemy historię Ciotki Lidii, przygotowania jednej z dziewczyn do bycia Podręczną i losy dziewczynki mieszkającej w Kanadzie. Chyba mogę powiedzieć, że ta część była ciekawsza, niż poprzednia.
Margaret Atwood po ponad trzydziestu latach wraca do świata ze swojej najsłynniejszej powieści Opowieść Podręcznej. I to w jakim stylu! Za Testamenty pisarka zdobyła Nagrodę Bookera.
Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam – powiedziała autorka w dniu premiery.
Od wydarzeń przedstawionych w „Opowieści Podręcznej” minęło piętnaście lat. Sytuacja Republiki jest dramatyczna. Brakuje jedzenia, na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, umierają też Podręczne, czyli niewolnice, których zadaniem jest rodzić. W tym kraju przemocy żyją obok siebie Ciotka Lidia, surowa i okrutna funkcjonariuszka Gileadu oraz młodziutka Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej. Ich losy obserwuje z jak dotąd bezpiecznego dystansu Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie. Jaki los spotka mieszkańców Gileadu? A raczej jaki los czeka świat, w którym powstał Gilead?
26. Paprocany
Ta książka była dokładnie taka, jak oczekiwałam. Przyjemnie się czytało, bez rewelacji – po prostu czysta rozrywka ;).
W Miejskiej Komendzie Policji w Tychach wybucha afera: kilku policjantów miało rzekomo zgwałcić prostytutkę. Pokrzywdzona jako głównego sprawcę wskazuje Krzysztofa Strzeleckiego – wzorowego funkcjonariusza i w ogóle człowieka „do rany przyłóż”. Strzelecki twierdzi stanowczo, że jest niewinny, ale zostaje odesłany na przymusowy urlop. Jedyną osobą, która bez zastrzeżeń wierzy w jego niewinność jest jego szef. Niestety, on sam też ma kłopoty, a konkretnie nie tyle on, co jego przybrana córka, która mocno niepokoi się losem swojej 18-letniej bratanicy. Dziewczyna była zawsze tzw. „trudnym dzieckiem”, rodzice już dawno wywiesili białą flagę. Wielokrotnie na długo znikała z domu; teraz też przepadła bez śladu, ale jej ciotka jest przekonana, że tym razem chodzi o coś poważnego, konkretnie o porwanie. Urlopowany Strzelecki chwilowo dysponuje nadmiarem wolnego czasu, więc jej ojczym prosi go o pomoc w prywatnym śledztwie. Tropy wydają się prowadzić do Paprocan – jeziora w Tychach, popularnego na Śląsku miejsca wypoczynku.
27. Mama kazała mi chorować
Raz na jakiś czas dowalam sobie ciężką książką i chyba na 2021 ta była jedną z najtrudniejszych.
Z tej książki dowiecie się raczej o tym jak wyglądają przeżycia osoby pod wpływem kogoś z zespołem Munchhausena, niż o samej chorobie. O tym, jak dziecko znosi życie z chorym rodzicem i jak wpływa to na jego przyszłość.
Zawsze byłam chora…
…następny lekarz, następny gabinet, następny szpital. Tak wyglądało dzieciństwo Julie Gregory. Matka prowadzała córkę od lekarza do lekarza, domagała się kolejnych badań – nawet operacji na otwartym sercu! Ale specjaliści nie potrafili określić, co dolega Julie. Dziewczynka czuła się coraz gorzej przez 16 lat. Aż trafiła do rodziny zastępczej, a matka przed sąd… Julie, dopiero gdy miała 24 lata, dowiedziała się, że jej matka chorowała na zastępczy zespół Münchhausena.
Zastępczy zespół Münchhausena to jedna z najbardziej złożonych, przerażających i okrutnych form znęcania się rodziców nad dziećmi. I najbardziej trudna do wykrycia.
Polega na celowym wywoływaniu dolegliwości fizycznych i emocjonalnych u bliskiej, zależnej osoby przez jej opiekuna, najczęściej matkę.
Autobiografia Julie Gregory Mama kazała mi chorować to pierwsza relacja ofiary maltretowania przez matkę z zastępczym zespołem Münchhausena i bezprecedensowy opis cierpień dziecka przez lata wpędzanego w chorobę.
Wybrana książką roku przez „The Sunday Times”, stała się światowym bestsellerem sprzedanym w milionie egzemplarzy w 21 krajach.
Julie Gregory przeżyła i jest uznanym międzynarodowym ekspertem i doradcą w dziedzinie zastępczego zespołu Münchhausena.
28-34. Harry Potter
Harry’ego Pottera chyba nie muszę przedstawiać :). To moja seria na poprawę humoru, przeczytałam całą, częściowo po polsku, częściowo po angielsku.
35. Jak zbudować zaangażowaną społeczność
Po przeczytaniu książki trochę żałowałam, że nie kupiłam pakietu :). Może za jakiś czas nadrobię, ale najpierw wprowadzę rzeczy, o których Ania mówi w tej.
Próbujesz od lat zbudować społeczność, ale statystyki nie rosną?
Masz serduszka i komentarze pod zdjęciami, ale nie przekłada się to na sprzedaż albo przejścia na stronę?
Nie wiesz co robisz źle i jesteś zmęczona brakiem konkretów?
Boisz się, że ten cały instagram zaraz się “skończy” i ten wysiłek pójdzie na marne?
W ciągu roku moje konto urosło z 47 tysięcy followersów do 110 tysięcy. Oglądalność moich stories wzrosła czterokrotnie. Przy 76 tysiącach odbiorców w tydzień sprzedałam 4000 e-booków o podróżowaniu. W szczycie pandemii!
Nie daję sobie jednak monopolu na “prawdę”, dlatego zaprosiłam do wypowiedzi 19 osób, które mają zaangażowane społeczności. Każda z nich definiuje je inaczej, każde opowiedziała “jak to zrobiła”.
Dowiedz się co robisz źle i co możesz zmienić, aby w końcu twoje wysiłki zaczęły przynosić efekty.
36. Jak budować pewność siebie i poczucie własnej wartości
Książkę przeczytałam w całości, a w zeszłym tygodniu zaczęłam dokładnie przerabiać z ćwiczeniami. Czy są efekty – będę mogła się dopiero podzielić za jakiś czas ;).
E-book i workbook o pewności siebie.
„Ten e-book nie rozwiąże wszystkich twoich problemów ani tych, nad którymi trzeba solidnie pracować na kilkudziesięciu sesjach terapii. Nie jest receptą na wszystko. Ale pomoże rozwiązać wiele twoich problemów.
Piszę go prostym, konkretnym językiem, chociaż odnoszę się do publikacji naukowych. Do treści przygotowałam ćwiczenia uzupełniające.”
37. Jak się w końcu skoncentrować
W tym ebooku Ania opisuje swoją strategię na koncentrację. Dzięki przepracowaniu strategii, które znajdują się w książce, autorka skróciła swój czas pracy do 3-4 godzin dziennie! Książkę przeczytałam – i jak z każdą książką, z którą trzeba pracować – czytam jeszcze raz i powoli wdrażam w życie.
Jak się w końcu skoncentrować strategia, która działa to praktyczny przewodnik, który wyprowadzi Cię ze stanu wiecznego rozpraszana się, prokrastynacji i dekoncentracji!
Dzięki niemu:
- Zyskasz więcej czasu dla siebie, rodziny, znajomych i na pasję!
- Zorganizujesz swój dzień i poczujesz harmonię.
- Poczujesz spokój, uciekniesz od wyścigu szczurów.
- Lepiej zrozumiesz siebie, swoje potrzeby.
- Zapanujesz nad swoimi myślami.
38. #kursoksiążka Zorganizuj się w 21 dni
Nie jest to tytuł dla osób, które mają już jakieś pojęcie o planowaniu i organizacji czasu. Książka jest super kompendium dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z organizacją.
#kursoksiążka „Zorganizuj się w 21 dni” to kompendium wiedzy w temacie organizacji czasu i praktyczne wskazówki, jak wprowadzić ją do swojego życia. 21 dni to właściwie 21 zagadnień, które krok po kroku poprowadzą Cię w kierunku ogarnięcia wszystkich tych obszarów, na których Ci zależy. Motywacja, perfekcjonizm, prokrastynacja, cele, narzędzia, rutyna i nawyki – to wszystko wpływa na to, jak działasz, jak planujesz i jak się organizujesz.
39. Czas na języki. Skuteczne sposoby nauki języka obcego
Sandra pokazuje tu zupełnie inne spojrzenie na naukę języków obcych. Przeczytałam kilkanaście książek o nauce języków, ta jest zdecydowanie inna.
Ile razy przekładałaś naukę języka obcego na kolejny rok, rzucałaś ją po pierwszym niepowodzeniu albo w ogóle nie wiedziałaś, jak się za nią zabrać? Nadszedł w końcu czas na języki! Uwierz – możesz się nauczyć każdego języka! Samodzielnie, skutecznie i bazując na bezpłatnych treściach.
Nauka języka nie musi być nudna i nie musi być trudna. To nie Twoja wina, że lekcje języków obcych w szkołach często utrudniają naukę, zamiast ją ułatwiać. Teraz chcemy dać Ci wędkę, dzięki której sama będziesz mogła złowić ryby. „Czas na języki. Skuteczne sposoby nauki języka obcego” pokaże Ci, co zrobić, żeby opanować wybrany język wykorzystując Twoje umiejętności i zainteresowania.
Podsumowanie
Z zaplanowanych minimum 52 książek w 2021 roku udało mi się przeczytać 39. Nie uważam tego za zły wynik. Miałam okresy w zeszłym roku, kiedy czytanie zupełnie nie sprawiało mi przyjemności. Myślę, że 39 to i tak bardzo dobry wynik. Cel na przyszły rok? Po prostu czytać dla przyjemności. Na bieżąco publikuję przeczytane książki na Instagramie w wyróżnionej relacji i być może w tym roku będę je bieżąco spisywać na blogu. Zobaczymy!
Ściskam,
Gloria!