Logo Wild Jungle

7 najpopularniejszych trendów w grafice na 2020 rok

trendy 2020

Co roku różne strony i kanały na YouTubie prześcigają się w przewidywaniu trendów w grafice na kolejny rok. Jak wejście w rok 2020 wpłynie na projekty? Co będzie popularne? Niektóre z prognoz to trendy, które zajmowały silną pozycję w poprzednich latach, niektóre zaczęły przebijać się w zeszłym roku. Z źródeł, które przejrzałam wybrałam 7 trendów, które pojawiały się najczęściej.

Trendy w grafice na 2020 rok

3D

Coraz większe możliwości sprzętowe i nowe technologie niesamowicie ułatwiają tworzenie grafik trójwymiarowych, powodując, że stają się one coraz bardziej popularne. Zaczynają się pojawiać nie tylko w animacjach, ale również na stronach internetowych, na ilustracjach i plakatach. Projekty łączone są z ciekawą typografią, kształtami i rysunkami, często z użyciem mocno nasyconych barw i gradientów. 

Typografia

W zakresie typografii najczęściej powtarzają się dwa trendy.

Grube I Proste Fonty

Motto na rok 2020 – im bardziej pogrubiony font, tym lepiej. Ciężkie, grube fonty powoli opanowują świat projektowania graficznego – już od zeszłego roku możemy zauważyć je na opakowaniach, na stronach internetowych czy plakatach. Często prezentowane są na prostym tle i łączone z lżejszymi. Prognozy mówią, że w tym roku popularne będą fonty proste, bezszeryfowe.

Typografia Maxi

W 2020 roku zobaczymy plakaty wypełnione literami po brzegi. Napisy rozciągnięte będą na całe strony, a czasem nawet i poza nie. Słowa będą powiększone i podzielone, by zapełnić projekt.

Kolaże

Fotografie będą łączone z prostymi ilustracjami, które będą zastępować część zdjęcia lub w jakiś sposób na nie oddziaływać. Na zdjęciach pojawią się również doodle i odręczne ilustracje, nadając im bardziej nieformalny, spersonalizowany i trochę zabawny styl.

Gradienty

Jakiś czas temu wyśmiewane, teraz wracają do łask. Coraz częściej widywane na stronach internetowych, w 2020 będą też częścią ilustracji, nie tylko jako tło. W tym roku gradientów zobaczmy zdecydowanie więcej.

Uproszczone ilustracje

Od kilka lat odchodzi się od fotorealistycznych na rzecz prostych, spłaszczonych ilustracji. W 2020 roku według prognoz tych abstrakcyjnych ilustracji będzie zdecydowanie więcej, będą one jeszcze bardziej geometryczne i jeszcze bardziej uproszczone.

Ilustracje izometryczne

Ilustracje izometryczne pojawiały się na listach trendów graficznych już w poprzednich latach, ale od tego czasu bardzo ewoluowały. Pozwalają one na prezentację obiektu trójwymiarowego w formie dwuwymiarowej. Często używane są w prezentacjach i infografikach. W 2020 ilustracje izometryczne pójdą o krok dalej – prognozy mówią, że zaczną pojawiać się częściej w animacjach.

Minimalizm

W poprzednich latach mogliśmy zaobserwować ogromny boom na minimalizm. W 2020 roku trend na minimalizm wciąż się broni. W brandingu pozwala na uproszczenie prezentacji marki, nadaje marce elegancji i wiarygodności. W designie łączy się z trendem na uproszczone ilustracje i na duże, czytelne fonty. Minimalizm pomaga użytkownikom w szybszym korzystaniu ze stron i aplikacji, umożliwiając im szybsze znalezienie informacji.

Te trendy w projektowaniu graficznym na ten rok powtarzają się najczęściej i już w roku 2019 mogliśmy powoli zaobserwować jak stają się popularne. Niektóre z nich pojawiły się już dużo wcześniej, jak minimalizm i uproszczone ilustracje, niektóre wracają z „wygnania„, tak jak gradienty. Typografia Maxi spopularyzowana została prawdopodobnie przez plakaty z dużymi białymi napisami na czarnym tle, pod koniec roku kolaże zaczęły pojawiać się w magazynach, pierwsze gradienty pojawiają się na stronach – nawet na zawsze czarno-białej stronie Apple.

Mi najbardziej podobają się prognozy odnoszące się do typografii i uproszczonych ilustracji. Jestem ciekawa czy pod koniec 2020 roku faktycznie wszystkie te prognozy się sprawdzą i te trendy będą w tym roku rządzić. Chociaż – tak jak wspominałam, część z nich miała swój początek w zeszłym roku, więc jest to jak najbardziej możliwe 😉.

Udostępnij:

Inne wpisy