Trendy graficzne 2020

7 najpopularniejszych trendów w grafice na 2020 rok

Co roku różne strony i kanały na YouTubie prześcigają się w przewidywaniu trendów w grafice na kolejny rok. Jak wejście w rok 2020 wpłynie na projekty? Co będzie popularne? Niektóre z prognoz to trendy, które zajmowały silną pozycję w poprzednich latach, niektóre zaczęły przebijać się w zeszłym roku. Z źródeł, które przejrzałam wybrałam 7 trendów, które pojawiały się najczęściej.

Trendy w grafice na 2020 rok

3D

Coraz większe możliwości sprzętowe i nowe technologie niesamowicie ułatwiają tworzenie grafik trójwymiarowych, powodując, że stają się one coraz bardziej popularne. Zaczynają się pojawiać nie tylko w animacjach, ale również na stronach internetowych, na ilustracjach i plakatach. Projekty łączone są z ciekawą typografią, kształtami i rysunkami, często z użyciem mocno nasyconych barw i gradientów. 

Typografia

W zakresie typografii najczęściej powtarzają się dwa trendy.

Grube i proste fonty

Motto na rok 2020 – im bardziej pogrubiony font, tym lepiej. Ciężkie, grube fonty powoli opanowują świat projektowania graficznego – już od zeszłego roku możemy zauważyć je na opakowaniach, na stronach internetowych czy plakatach. Często prezentowane są na prostym tle i łączone z lżejszymi. Prognozy mówią, że w tym roku popularne będą fonty proste, bezszeryfowe.

Typografia Maxi

W 2020 roku zobaczymy plakaty wypełnione literami po brzegi. Napisy rozciągnięte będą na całe strony, a czasem nawet i poza nie. Słowa będą powiększone i podzielone, by zapełnić projekt.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Alessandro Latela (@alessandro_latela)

Kolaże

Fotografie będą łączone z prostymi ilustracjami, które będą zastępować część zdjęcia lub w jakiś sposób na nie oddziaływać. Na zdjęciach pojawią się również doodle i odręczne ilustracje, nadając im bardziej nieformalny, spersonalizowany i trochę zabawny styl.

Gradienty

Jakiś czas temu wyśmiewane, teraz wracają do łask. Coraz częściej widywane na stronach internetowych, w 2020 będą też częścią ilustracji, nie tylko jako tło. W tym roku gradientów zobaczmy zdecydowanie więcej.

Uproszczone ilustracje

Od kilka lat odchodzi się od fotorealistycznych na rzecz prostych, spłaszczonych ilustracji. W 2020 roku według prognoz tych abstrakcyjnych ilustracji będzie zdecydowanie więcej, będą one jeszcze bardziej geometryczne i jeszcze bardziej uproszczone.

Ilustracje izometryczne

Ilustracje izometryczne pojawiały się na listach trendów graficznych już w poprzednich latach, ale od tego czasu bardzo ewoluowały. Pozwalają one na prezentację obiektu trójwymiarowego w formie dwuwymiarowej. Często używane są w prezentacjach i infografikach. W 2020 ilustracje izometryczne pójdą o krok dalej – prognozy mówią, że zaczną pojawiać się częściej w animacjach.

Minimalizm

W poprzednich latach mogliśmy zaobserwować ogromny boom na minimalizm. W 2020 roku trend na minimalizm wciąż się broni. W brandingu pozwala na uproszczenie prezentacji marki, nadaje marce elegancji i wiarygodności. W designie łączy się z trendem na uproszczone ilustracje i na duże, czytelne fonty. Minimalizm pomaga użytkownikom w szybszym korzystaniu ze stron i aplikacji, umożliwiając im szybsze znalezienie informacji.

Te trendy w projektowaniu graficznym na ten rok powtarzają się najczęściej i już w roku 2019 mogliśmy powoli zaobserwować jak stają się popularne. Niektóre z nich pojawiły się już dużo wcześniej, jak minimalizm i uproszczone ilustracje, niektóre wracają z „wygnania„, tak jak gradienty. Typografia Maxi spopularyzowana została prawdopodobnie przez plakaty z dużymi białymi napisami na czarnym tle, pod koniec roku kolaże zaczęły pojawiać się w magazynach, pierwsze gradienty pojawiają się na stronach – nawet na zawsze czarno-białej stronie Apple.

Mi najbardziej podobają się prognozy odnoszące się do typografii i uproszczonych ilustracji. Jestem ciekawa czy pod koniec 2020 roku faktycznie wszystkie te prognozy się sprawdzą i te trendy będą w tym roku rządzić. Chociaż – tak jak wspominałam, część z nich miała swój początek w zeszłym roku, więc jest to jak najbardziej możliwe 😉.

Jestem ciekawa co Wy myślicie o tych trendach i czy któryś szczególnie przypadł Wam do gustu? A może któryś totalnie się Wam nie podoba?

Podziel się:

Zobacz

Inne wpisy

Tapeta na kwiecień 2022

Tapeta na kwiecień

Witam Was 1. kwietnia! Za nami już cały kwartał, ale ten czas szybko leci! Jak tam Wasze nastroje? Ten śnieg za oknem dzisiaj trochę zbił

Tapeta na marzec 2022

Tapeta na marzec

Tapeta z kalendarzem na marzec Tapeta na marzec występuje w czterech wersjach. Mamy wersje z kalendarzem po prawej i po lewej stronie. Tapetę na komputer

Tapeta z kalendarzem na luty 2022

Tapeta na luty

Witam Cię w lutym! Mam dla Ciebie kolejną tapetę z kalendarzem (tutaj możesz pobrać styczniową) i piękną malowaną ćmą :). Połączenie szarego i różu na

Organizacja 2022

Pakiet do planowania na 2022 rok

Z mały opóźnieniem, ale już jest – pakiet planerów do zaplanowania idealnego 2022 roku! To już piąta edycja rocznego pakietu do planowania na moim blogu.