Dzisiaj porozmawiamy sobie o modułach w Bullet Journalu. Pewnie zastanawiasz się, czym są te moduły? Wyjaśnienie jest bajecznie proste!
Bullet journal jest systemem modułowym. Zadaniem każdego modułu jest grupowanie informacji. Te moduły w bullet journalu są kolekcjami. O kolekcjach porozmawiamy sobie szerzej następnym razem, a dzisiaj wyjaśnię Ci jakie są najbardziej podstawowe moduły systemu.
Index
Index jest spisem treści w bullet journalu. Zwyczajowo zapisuje się go na samym początku notatnika. Wypisujemy numery stron i rzeczy, które chcemy szybko znaleźć. Mimo że index jest częścią systemu, bardzo wiele osób od niego odchodzi na rzecz dużo prostszych metod indeksowania treści, na przykład karteczek indeksujących. Ja sama wolę w ten sposób oznaczać ważne strony, niż numerować każdą i zapisywać w spisie treści 🙂
Tip - Niektóre notatniki mają "wbudowany" index i ponumerowane strony - np. notesy LEUCHTTURM1917.
Future log
Future log to jedna z tych tajemniczych rzeczy, nad którymi zastanawiają się niemalże początkujący. Pamiętam, że ja sama nie do końca wiedziałam o co w tym chodzi! A jest to bardzo prosta sprawa.
Future log służy do zapisywania wydarzeń i zadań, które zaplanowane są na dalszą przyszłość. W przypadku bullet journali – ta przyszłość zaczyna się już w kolejnym miesiącu. Nikt z nas nie tworzy raczej bujo na kilka miesięcy w przód! Tutaj z pomocą przychodzi właśnie ten tajemniczy Future log. Zwykle umieszcza się go na początku notatnika. Według „zasad” Rydera Carrolla – jeśli rozpisujesz bullet journal na marzec, to future log rozpoczynasz od kwietnia.
Future log możesz rozpisać na cały rok lub na kilka miesięcy w przód. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, jeśli nie masz pomysłu.
Ja osobiście tego modułu używam co najwyżej do zapisywania urodzin i ważnych dat, a plany „na przyszłość” przechowuję w kalendarzu na komputerze/telefonie 😉
Monthly Log - Widok miesiąca
Monthly Log to już taki bardziej konkretny zarys planów na dany miesiąc. Tutaj już dokładniej rozpisujemy wydarzenia, spotkania i zadania, sprawdzając również czy nie ukryło się coś w future logu. Może być tabelką, a może być zwykłą listą z numerami dni 🙂

Weekly Log - Widok tygodnia - "Tygodniówka"
W oficjalnej metodzie Ryder Carroll nie uwzględnia czegoś takiego jak widok tygodnia. Ja osobiście dużo bardziej wolę planować w tygodniowym widoku. Jest to może niezgodne z metodą – o czym zaraz Ci opowiem – ale dla mnie jest to dużo wygodniejsze. Oczywiście wpływ na to mają również mój styl planowania i estetyka mojego bullet journala. Wiem jednak, że w społeczności bullet journalistów nie jestem jedyną osobą preferującą tygodniówki 😉

Daily Log - Widok dzienny
Widok dzienny służy do codziennego planowania. Na górze strony zapisujemy dzień tygodnia i datę, pod spodem wypisując zadania na bieżący dzień.
Według systemu nie powinno planować się wcześniej, niż w wieczór poprzedzający kolejny dzień. Ryder Carroll tłumaczy to tym, że nigdy nie wiesz, ile miejsca będziesz potrzebować na planowanie danego dnia, więc lepiej robić to codziennie.

Migracja zadań
By zapobiec przepisywaniu zadań w nieskończoność, Ryder Carroll „wymyślił” migrację. Polega ona na narysowaniu strzałki przy nieukończonym zadaniu i tym samym zaplanowaniu go na kolejny dzień.
Innym przykładem migracji jest sprawdzenie zadań w Future logu przed planowaniem kolejnego miesiąca. Jeśli na dany miesiąc są zaplanowane zadania – migrujemy je do widoku miesiąca.
Podsumowanie
Bullet journal jest bardzo elastycznym systemem planowania, dlatego nie masz obowiązku używać wszystkich tych modułów. Niektórym wygodniej planować z tygodniowym wyprzedzeniem, inni wolą robić to codziennie. Niektórzy rozpisują cały miesiąc w widoku miesięcznym, a inni nie. Ja na przykład cały miesiąc rozpisuję tylko, jeśli wiem, że będzie on bardzo, bardzo pracowity. Przez lata prowadzenia bullet journala nauczyłam się, że nie zawsze potrzebuję tego modułu i często kończy się to tym, że jest on pusty. Miesięczny widok mam w swoim blogowym bujo, ale to inna historia 🙂
Warto próbować różnych rozwiązań! A tak jak zapowiedziałam na początku wpisu – kolejnym razem porozmawiamy sobie trochę więcej o kolekcjach.
A jeśli jesteś osobą początkującą i szukasz większej ilości informacji – zapraszam Cię do poprzednich postów:
Do następnego czytania!