fbpx

Bullet Journal – Podstawowe Moduły

3 min. czytania
Bullet Journals
Opublikowano dnia: 1 marca, 2019

Dzisiaj porozmawiamy sobie o modułach w Bullet Journalu. Pewnie zastanawiasz się, czym są te moduły? Wyjaśnienie jest bajecznie proste!

Bullet journal jest systemem modułowym. Zadaniem każdego modułu jest grupowanie informacji. Te moduły w bullet journalu są kolekcjami. O kolekcjach porozmawiamy sobie szerzej następnym razem, a dzisiaj wyjaśnię Ci jakie są najbardziej podstawowe moduły systemu.

Index

Index jest spisem treści w bullet journalu. Zwyczajowo zapisuje się go na samym początku notatnika. Wypisujemy numery stron i rzeczy, które chcemy szybko znaleźć. Mimo że index jest częścią systemu, bardzo wiele osób od niego odchodzi na rzecz dużo prostszych metod indeksowania treści, na przykład karteczek indeksujących. Ja sama wolę w ten sposób oznaczać ważne strony, niż numerować każdą i zapisywać w spisie treści 🙂

Tip – Niektóre notatniki mają “wbudowany” index i ponumerowane strony – np. notesy LEUCHTTURM1917.

Future log

Future log to jedna z tych tajemniczych rzeczy, nad którymi zastanawiają się niemalże początkujący. Pamiętam, że ja sama nie do końca wiedziałam o co w tym chodzi! A jest to bardzo prosta sprawa.

Future log służy do zapisywania wydarzeń i zadań, które zaplanowane są na dalszą przyszłość. W przypadku bullet journali – ta przyszłość zaczyna się już w kolejnym miesiącu. Nikt z nas nie tworzy raczej bujo na kilka miesięcy w przód! Tutaj z pomocą przychodzi właśnie ten tajemniczy Future log. Zwykle umieszcza się go na początku notatnika. Według “zasad” Rydera Carrolla – jeśli rozpisujesz bullet journal na marzec, to future log rozpoczynasz od kwietnia.

Future log możesz rozpisać na cały rok lub na kilka miesięcy w przód. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, jeśli nie masz pomysłu.

Ja osobiście tego modułu używam co najwyżej do zapisywania urodzin i ważnych dat, a plany “na przyszłość” przechowuję w kalendarzu na komputerze/telefonie 😉

Monthly Log – Widok miesiąca

Monthly Log to już taki bardziej konkretny zarys planów na dany miesiąc. Tutaj już dokładniej rozpisujemy wydarzenia, spotkania i zadania, sprawdzając również czy nie ukryło się coś w future logu. Może być tabelką, a może być zwykłą listą z numerami dni 🙂

Bullet Journal October monthly log
Mój widok października z 2017r.

Weekly Log – Widok tygodnia – “Tygodniówka”

W oficjalnej metodzie Ryder Carroll nie uwzględnia czegoś takiego jak widok tygodnia. Ja osobiście dużo bardziej wolę planować w tygodniowym widoku. Jest to może niezgodne z metodą – o czym zaraz Ci opowiem – ale dla mnie jest to dużo wygodniejsze. Oczywiście wpływ na to mają również mój styl planowania i estetyka mojego bullet journala. Wiem jednak, że w społeczności bullet journalistów nie jestem jedyną osobą preferującą tygodniówki 😉

Bullet journal - weekly log
Tygodniówka z ostatniego tygodnia lutego 2019

Daily Log – Widok dzienny

Widok dzienny służy do codziennego planowania. Na górze strony zapisujemy dzień tygodnia i datę, pod spodem wypisując zadania na bieżący dzień.

Według systemu nie powinno planować się wcześniej, niż w wieczór poprzedzający kolejny dzień. Ryder Carroll tłumaczy to tym, że nigdy nie wiesz, ile miejsca będziesz potrzebować na planowanie danego dnia, więc lepiej robić to codziennie.

Bullet journal - daily log
Jedne z moich pierwszych “dniówek” w bullet journalu. Luty 2016

Migracja zadań

By zapobiec przepisywaniu zadań w nieskończoność, Ryder Carroll “wymyślił” migrację. Polega ona na narysowaniu strzałki przy nieukończonym zadaniu i tym samym zaplanowaniu go na kolejny dzień.

Innym przykładem migracji jest sprawdzenie zadań w Future logu przed planowaniem kolejnego miesiąca. Jeśli na dany miesiąc są zaplanowane zadania – migrujemy je do widoku miesiąca.

Podsumowanie

Bullet journal jest bardzo elastycznym systemem planowania, dlatego nie masz obowiązku używać wszystkich tych modułów. Niektórym wygodniej planować z tygodniowym wyprzedzeniem, inni wolą robić to codziennie. Niektórzy rozpisują cały miesiąc w widoku miesięcznym, a inni nie. Ja na przykład cały miesiąc rozpisuję tylko, jeśli wiem, że będzie on bardzo, bardzo pracowity. Przez lata prowadzenia bullet journala nauczyłam się, że nie zawsze potrzebuję tego modułu i często kończy się to tym, że jest on pusty. Miesięczny widok mam w swoim blogowym bujo, ale to inna historia 🙂

Warto próbować różnych rozwiązań! A tak jak zapowiedziałam na początku wpisu – kolejnym razem porozmawiamy sobie trochę więcej o kolekcjach.

A jeśli jesteś osobą początkującą i szukasz większej ilości informacji – zapraszam Cię do poprzednich postów:

Do następnego czytania!