fbpx

Bullet Journal – Podstawy oznaczania zadań

2 min. czytania
Bullet journal i zakreślacz Stabilo
Opublikowano dnia: 21 lutego, 2019

Chcesz zacząć bullet journal, ale nie wiesz jak oznaczać zadania? Zastanawiasz się co w ogóle oznacza określenie “Bullet Journal”? Jeśli tak, to ten post jest dla Ciebie!

Bullet Journal® jako metoda planowania został stworzony przez Rydera Carrolla. Prace nad systemem zaczął w latach 90-tych. W 2014 roku wystartował z kampanią na Kickstarterze, która miała na celu uzbierać fundusze na stronę skupiającą bullet journalistów i w ciągu 8 godzin udało mu się osiągnąć cel (10000$). Pod koniec kampanii miał uzbierane prawie 80000$ 😉

Podstawy planowania w Bullet Journalu

Bullet journaling w teorii opiera się na Rapid Loggingu (szybkim zapisywaniu). Informacje w dzienniku zapisywane są jako lista podpunktów.

“If Rapid Logging is language the BuJo is written in, Bullets are the syntax.”
(Jeśli Rapid Logging jest językiem, w którym BuJo jest zapisany, punkty są jego składnią.)

www.bulletjournal.com

Oznaczenia w Bullet Journalu według Rydera Carrolla

Ryder Carroll opracował symbole służące do oznaczania zadań, wydarzeń i notatek. Jeśli przeglądacie zdjęcia bullet journali na Instagramie czy Pintereście, to już wiecie, że każdy używa własnych symboli.

Zadania

Opierając się na oryginalnym systemie BuJo, zadania oznaczamy jako:

Oznaczenia zadań w bullet journalu
Oznaczenia zadań według Rydera Carrolla – www.bulletjournal.com

Ryder Carroll zaleca podpunkty w formie kropek (stąd nazwa systemu), ale jeśli przyjrzycie się notatnikom bullet journalistów, to zobaczycie, że większość używa kwadracików.

Wydarzenia

Wydarzenia zaplanowane lub do zaplanowania oznaczamy pustą kropką. Mogą to być wydarzenia z konkretną datą albo, na przykład – podpisanie umowy, którego datę dopiszemy później.

Oznaczenia wydarzeń w bullet journalu
Oznaczenia wydarzeń według Rydera Carrolla – www.bulletjournal.com

Notatki

Notatki oznaczamy myślnikiem. Używamy ich do dopisania konkretnych informacji, które mogą być pomocne przy wykonaniu danego zadania i informacji, o których chcemy pamiętać.

Oznaczenia notatek w bullet journalu
Oznaczenia notatek według Rydera Carrolla – www.bulletjournal.com

Dodatkowe symbole

Ryder Carroll opracował również dwa symbole, które powinny być umieszczane dodatkowo obok głównych oznaczeń.

Priorytet * – gwiazdki używamy do oznaczania ważnych rzeczy. Powinna być używana oszczędnie, bo nie wszystkie zadania są przecież priorytetem 😉

Inspiracja ! – używamy do oznaczania inspirujących cytatów, myśli i wielkich pomysłów.

Tak naprawdę symbole, których użyjesz zależą od Ciebie. Ryder Carroll wymyślił prosty system, który pozwala na szybkie planowanie. Jednak każdy z nas jest inny i potrzebuje oznaczać różne rzeczy – w różny sposób.

Jeśli potrzebujesz inspiracji do wymyślenia własnego systemu oznaczania zadań, polecam zajrzeć na Pinterest i Instagram. Hasła, które pomogą znaleźć Ci symbole to Bullet Journal Key i Bujo Key.

Na Instagramie szukaj pod hashtagami #bujokey i #bulletjournalkey.