Style prowadzenia bullet journala. W jakim stylu prowadzić bullet journal?
Pierwszą rzeczą, którą robi osoba zainteresowana bullet journalingiem jest zwykle przeglądanie zdjęć z inspiracjami. Taka osoba zostaje bardzo szybko przytłoczona ogromną ilością pięknych notatników, wypełnionych po brzegi artystycznymi rysunkami i kaligraficznymi napisami. Już na tym początkowym etapie wiele osób rezygnuje z prowadzenia bullet journalu, nie zdając sobie sprawy, że notatnik wcale nie musi być dziełem sztuki na miarę Picassa.
Style prowadzenia bullet journala są trochę jak style ubierania się. Patrząc na różne notatniki można wyróżnić kilka głównych nurtów, dokładnie tak jak w modzie. I tak jak w przypadku ubrań, tak i w przypadku bullet journali – każdy bullet journalista ma swój własny, indywidualny styl. Te style możemy jednak sklasyfikować w kilka większych grup. Przeglądając moją tablicę z inspiracjami na Pintereście udało mi się wyróżnić pięć głównych „nurtów” w bullet journalingu.
Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny jest najprostszym i najbardziej zbliżonym do oryginalnego systemu stworzonego przez Rydera Carrolla. Charakteryzuje się prostymi liniami, zwykłym, odręcznym pismem i małą ilością dodatków. Minimalistyczny bullet journal jest czarno-biały lub z czarno-biały z akcentami kolorystycznymi. Znajdują się w nim tylko niezbędne rzeczy, takie jak plan miesiąca, plan tygodnia czy listy. Nie wymaga artystycznego zacięcia – jest po prostu notatnikiem, w którym się planuje.
Styl doodlingowy
Styl doodlingowy można opisać jako połączenie stylu minimalistycznego z dodatkiem artystycznym. Znajdziemy tu proste rysunki, tzw. doodle, bardziej ozdobne napisy i kolory. Rozkładówki wciąż są lekkie i łatwe w wykonaniu, ale kolory dodają im więcej charakteru i sprawiają, że są dużo bardzo przyjemne w odbiorze. Doodlingowe bullet journale mogą być proste i minimalistyczne, jak i bardziej skomplikowane.
Styl metodyczny / kalendarzowy
W stylu metodycznym bullet journal jest zbliżony do kalendarza z dokładną rozpiską dnia. Wyróżnia się godzinowym planowaniem oraz skrupulatną organizacją przestrzeni w notatniku. W notatniku wszystko ma swoje miejsce i żadna przestrzeń się nie marnuje. Cechuje się również dużą ilością ramek i tabelek. Każda strona ma swoją konkretną funkcję. Jest on zbliżony do minimalistycznego, nie znajdziemy tu zbyt wielu rysunków, jednak stosuje się więcej ozdobnych napisów.
Styl scrapbookingowy
Bullet journal w stylu scrapbookingowym można podzielić na dwie podkategorie. Pierwszą jest prowadzenie bujo jak scrapbooka – wklejanie zdjęć z ważnych momentów wraz z ich opisami, ozdabianie notatnika na różne sposoby i prowadzenie bullet journala nie tylko w celu planowania, ale i jako pamiętnika. Drugą kategorią jest bullet journal ozdobiony w stylu scrapbooka – ładnymi zdjęciami czy washi tape. Styl scrapbookingowy cechuje się wklejonymi zdjęciami, ozdobnymi taśmami, wklejkami, naklejkami, pieczątkami i wszystkim, co tylko sobie wymarzycie. Styl ten daje ogromną wolność tworzenia i jest czymś idealnym dla osób, które niespecjalnie chcą lub potrafią rysować, a chciałyby prowadzić bardziej artystyczny bullet journal.
Styl artystyczny
Ostatnim stylem jest styl artystyczny. Przepełniony odręcznymi rysunkami, hand letteringiem, brush letteringiem i mnóstwem kolorów. Często jest połączeniem bullet journala i art journala, miejscem służącym nie tylko do planowania, ale i miejscem, gdzie właściciel wyżywa się artystycznie. Rysunki opowiadają historie albo są integralną częścią danej rozkładówki. Uzupełnione są o piękne odręczne napisy, które również są sztuką same w sobie.
Style prowadzenia bullet journala, które wymieniłam można mieszać i łączyć ze sobą. Pamiętaj, że prowadząc bullet journal nie musisz decydować się na tylko jeden z nich. Eksperymentuj, zobacz co lubisz i co jest odpowiednie dla Ciebie. Dostosuj notatnik do własnych potrzeb. Może jednego dnia będziesz czuć się bardziej na siłach by rysować, a innego będziesz chciała zrobić tylko listę rzeczy do zrobienia? Nie ma jednej zasady określającej w jaki sposób prowadzić swój notatnik. U mnie sprawdzają się różne rzeczy w zależności od ilości wolnego czasu i moich potrzeb. Polecam Ci testować różne układy – to świetna zabawa!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bullet journalingu – zajrzyj do poprzednich postów.
Uściski,
Gloria