Logo Wild Jungle

Gdzie szukać inspiracji? Praktyczne wskazówki.

Szukanie inspiracji. Gdzie szukać inspiracji? Praktyczne wskazówki.

W poszukiwaniu inspiracji

Czasami jesteśmy kompletnie wypaleni. Chcemy wrócić do naszego hobby, ale kompletnie nie mamy pomysłu, co zrobić. Przekopujemy miliony stron, na których nic nie znajdujemy. Ten post jest skierowany przede wszystkim do osób, które robią zdjęcia i nie wiedzą gdzie szukać inspiracji. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Portale internetowe

Gdzie szukać inspiracji? Polecane portale.

Portale internetowe są chyba najbardziej oczywistym wyborem i najczęściej używanym, kiedy szukamy inspiracji.

Pinterest.com – jedna z moich ulubionych stron. Używam jej nie tylko, kiedy szukam inspiracji do zdjęć, ale i kiedy coś projektuje, chcę coś narysować, zawsze, kiedy chcę zrobić coś artystycznego, a le nie wiem co (też tak macie czy to moje dziwactwo?). Pinterest jest ogromną bazą obrazów, które są podlinkowane do stron, z których pochodzą (przeważnie). Znajdziemy tam nie tylko zdjęcia, ale i przepisy, DIY, inspiracje modowe, fryzury, paznokcie i wiele, wiele innych. Możemy obserwować innych Przypinających, całe tablice albo same tagi.

Tumblr.com – Tumblr to nie tylko portal, na którym można założyć bloga/fotobloga, ale i kolejne źródło przeróżnych zdjęć. Tutaj możemy zaobserwować blogi, które wyświetlają się nam na tablicy po zalogowaniu na konto, dodawać własne zdjęcia na bloga, klikać serduszka przy zdjęciach innych czy repostować na własnego bloga. Czasami jak się zasiedzę, to nie mogę się oderwać!

Deviantart.com – tutaj zaczynała się moja przygoda z fotografią. Deviantart jest stroną, gdzie można dodawać swoje prace do oceny, udostępniać innym do pobrania lub kupienia. Można znaleźć tam stockowe zdjęcia – nieedytowane, świetne do pierwszych kroków z Photoshopem lub innym programem graficznym, zdjęcia wyretuszowane, podziwiać krajobrazy, manipulacje, pobrać tapetę na telefon czy nawet dodatki do telefonu (np. kolorowe ikonki).

Ello.co – kiedy pierwszy raz czytałam o Ello miał to być portal podobny do Facebooka, ale nie używający reklam. Kiedy w końcu doczekałam się zaproszenia (tak, trzeba się zapisać  i czekać na zaproszenie, trwa to około tygodnia-dwóch), i się zalogowałam, okazało się, że z Facebookiem wiele wspólnego nie ma (przynajmniej według mnie).  Ello to strona założona przez artystów i programistów, gdzie można swobodnie publikować wszystko, oczywiście w granicach przyzwoitości. Kiedy klikam w zakładkę Discover moim oczom ukazują się setki zdjęć dodanych przez innych użytkowników. Zawsze mam wrażenie, że to taki mały artystyczny światek.

Vogue.it [Photo Vogue] – ogromne źródło inspiracji, jeśli interesuje Was fotografia portretowa, mody i ogólnie fotografowanie ludzi. Jeżeli chcecie dodać swoje zdjęcia, musicie pamiętać, że są one selekcjonowane przez osoby zajmujące się stroną.

Inne strony, które warto odwiedzić:

Czasopisma i książki

Szukanie inspiracji książki

Uwielbiam oglądać zdjęcia w K Magu, Vogue’u czy Elle. Przyznam szczerze, że czasami nawet nie czytam gazety, tylko oglądam ją po kilka razy, nadrabiając artykuły później. Po prostu nie mogę się powstrzymać przed przeglądaniem zdjęć 🙂 W niektórych gazetach znajdziecie również wywiady z fotografami. Często spoglądam również na podpisy zdjęć, które mi się podobają i szukam więcej twórczości danego artysty w Internecie. Jeśli chodzi o książki, mam tu na myśli nie tylko albumy z obrazkami, ale i „zwykłe” powieści. Historia opisana w książce może być świetną inspiracją do sesji tematycznej.  

Inspiracja, a plagiat

Oglądając twórczość innych fotografów należy pamiętać, żeby się inspirować, a nie nagminnie kopiować dany projekt. Pozycje modelek – owszem, można, wiadomo, że ciężko by było zrobić zdjęcie modelki inne, niż wszystkie. Ale nie należy przy tym kopiować makijażu, stylizacji, fryzury i planu zdjęciowego. Granica między zainspirowaniem się, a splagiatowaniem zdjęcia jest czasami bardzo cienka.

Telewizja, filmy, seriale

Czasami pomysł na sesję zdjęciową przychodzi podczas oglądania filmu. Tak jak w przypadku książek, filmy opowiadają historię, którą można przedstawić na zdjęciach. W Internecie znajdziecie niezliczone ilości sesji zdjęciowych inspirowanych bajkami Disneya czy Czerwonym Kapturkiem, które robią się już wręcz oklepane, ale nigdy się nie znudzą.

Otaczający nas świat!

Cóż innego, jak nie otaczający nas świat powinno być naszą inspiracją? Strasznie podobało mi się, kiedy podczas programu „dla projektantów” jeden z uczestników podczas tworzenia własnej kolekcji zainspirował się skanami bakterii. Nie tylko takie złożone rzeczy muszą nas inspirować. Warto czasami usiąść na ławce, rozejrzeć się dookoła i zaczerpnąć inspiracji z otoczenia. Kiedy mieszkałam na wsi inspirowały mnie spacery po łąkach. Kiedy przyjeżdżałam do miasta lubiłam usiąść na ławce z kawą w ręce i obserwować ludzi. Wystarczy trochę zwolnić i pozwolić wyobraźni pracować 🙂

Inspiration in Photography, Brooke Shaden

Szukanie inspiracji Brooke Shaden

Od kilku lat wpatruję się w twórczość Brooke Shaden. Oglądam z nią wykłady na CreativeLive, kiedy tylko wiem, że będzie i wyłapię na stronie, że się odbędą. Jakiś czas temu Brooke wydała książkę pt. Inspiration in Photography, którą polecam każdemu przeczytać. Jest w niej mnóstwo zdjęć, Brooke opowiada o własnym doświadczeniu z fotografią i obróbką zdjęć. Książka jest po prostu świetna!

A Wy? Co Was inspiruje do pracy? Znacie inne sposoby, na znalezienie inspiracji? Gdzie szukacie inspiracji?

Udostępnij:

Inne wpisy