Logo Wild Jungle

Hand Lettering – Wskazówki dla początkujących

Hand lettering dla początkujących. Wskazówki dla osób zaczynających z hand letteringiem.

Oglądasz pięknie namalowane cytaty na Instagramie i Pintereście, i sama chciałabyś takie tworzyć? Zastanawiasz się o co chodzi w tym całym hand letteringu? A może chciałabyś wiedzieć jak zacząć przygodę z hand letteringiem i jakie narzędzia są Ci to do tego potrzebne? Dobrze trafiłaś!

Pamiętam, kiedy sama zaczynałam przygodę z tworzeniem hand letteringowych cytatów. Na początku byłam przytłoczona całym pięknem Pinteresta i zastanawiałam się – od czego w ogóle zacząć? Czy istnieją jakieś reguły? Czy muszę wyprawić się do papierniczego i zostawić w nim wszystkie swoje oszczędności? Wtedy informacji o hand letteringu było bardzo niewiele i samo zajęcie nie było specjalnie popularne w Polsce. Ja chciałam po prostu od czegoś zacząć, dostać jakiś zestaw przydatnych wskazówek, które byłyby punktem początkowym. Dlatego postanowiłam napisać ten poradnik. Podzielę się z Tobą poradami, które sama chciałabym dostać kilka lat temu na początku mojej przygody z hand letteringiem.

Czym jest hand lettering?

Hand lettering to sztuka rysowania liter. W hand letteringu nie tworzymy całego alfabetu w wybranym foncie, chociaż można i nic nie stoi na przeszkodzie. Nie jest to jednak koniecznie. W hand letteringu wyobrażamy sobie słowa w kontekście kompozycji. Zastanawiamy się jak różne wyrazy będą wyglądały razem na kartce. Tworzymy obraz, który koniec końców jest rysunkiem zawierającym słowa.

Czym hand lettering różni się od kaligrafii?

Kaligrafia to w uproszczeniu sztuka pisania liter, a hand lettering jest sztuką ich ilustrowania. W kaligrafii używa się konkretnych narzędzi i pracuje się nad ładnym pismem. W hand letteringu tworzymy ilustracje składające się ze słów.
Hand lettering – wskazówki dla początkujących

hand lettering narzędzia

Zacznij od tego co masz w domu

Prawda jest taka, że żeby zacząć przygodę z hand letteringiem nie potrzebujesz robić napadu na sklep papierniczy. Prawdopodobnie wszystkie potrzebne rzeczy masz już w domu. Z czasem możesz uzupełnić swoje zapasy – w końcu to ta najfajniejsza część, ale na początek wystarczą Ci zwykłe kartki papieru (najlepiej gładkie), ołówek i gumka. Opcjonalnie przyda Ci się linijka, ekierka i cyrkiel, plus coś do poprawienia szkicu (cienkopis, mazak, długopis – co tylko masz i chcesz wykorzystać). Prawda jest taka, że na początku najważniejsze są te trzy pierwsze rzeczy.

Podejrzyj prace i pracę innych

Ja jestem zwolenniczką działania i nauki poprzez praktykę, ale wiem, że czasem ciężko zacząć robić coś z głowy. Daj sobie pół godzinki na przejrzenie Pinteresta i Instagrama. Zastanów się co byś chciała narysować. Wejdź na YouTube i obejrzyj tutorial – zobaczysz jak pracują inni i jak wygląda ich proces. Pół godzinki, godzinka max. Nie chcemy utonąć w morzu niekończących się inspiracji i nie robić nic.

Dobry szkic to podstawa

Tak jak w przypadku rysowania portretów i krajobrazów – dobry szkic to podstawa. Zanim zabierzesz się do rysunku w dużym formacie podziel sobie kartkę na 6/8/10/x części i zrób kilka miniaturowych szkiców wybranego cytatu. Zastanów się nad ułożeniem i kształtem liter, pomyśl czy na Twoim rysunku mają znajdować się jakieś dodatkowe elementy. Kiedy wybierzesz ten jedyny zacznij przenosić go ołówkiem na większy format. Nie spiesz się, używaj linijki, jeśli jest to konieczne i nie bój się używać gumki. Dopiero jak będziesz w stu procentach zadowolona z rezultatu zacznij powoli poprawiać szkic wybranym narzędziem.

Rysuj litery, nie pisz ich!

Wiadomo, że jesteśmy przyzwyczajeni do pisania liter. Postaraj się wyobrazić sobie litery jako kształty i rysuj je. Obracaj kartkę, żeby ułatwić sobie pracę. Nie traktuj swojego cytatu jak napisu, a jak rysunek.

hand lettering szkicowanie

Ćwicz różne style na wydrukowanych słowach

Na początku może być Ci ciężko wymyślić własne fonty do użycia w hand letteringu. Polecam Ci wydrukować sobie wybrane słowa w różnych fontach i ćwiczyć na gotowcach. To najłatwiejszy sposób, żeby wyrobić sobie rękę i nauczyć się tworzyć w różnych stylach. 

Ćwicz regularnie

Wypracowanie każdej nowej umiejętności wymaga systematycznych ćwiczeń. Z hand letteringiem nie jest inaczej. Wyznacz sobie kilka minut dziennie, aby poćwiczyć. Możesz wykorzystać ćwiczenie stylów na wydrukowanych słowach albo wypróbować któreś z poniższych.

Bullet Journaling

Jeśli prowadzisz bullet journal możesz wykorzystać hand lettering do tworzenia rozkładówek. Wykorzystaj nową umiejętność do robienia nagłówków albo dodaj ładne cytaty jako ozdobę.

ćwiczenie hand lettering

Ćwiczenia podczas oglądania telewizji / słuchania muzyki

To ćwiczenie nie wymaga od Ciebie inwestowania dodatkowego czasu, o ile lubisz spędzać czas w ten sposób. Podczas oglądania telewizji możesz szkicować nazwy seriali, imiona bohaterów, miejsc, które przewijają się w filmie albo ulubione cytaty z programu. Podczas słuchania muzyki możesz stworzyć rysunki ze słów pojawiających się w piosence.

Robienie notatek

Idealne dla studentów i uczących się nowych umiejętności! Wykorzystaj hand lettering by stworzyć piękne nagłówki w swoich notatkach. Przyjemne z pożytecznym!

Dołącz do wyzwania

Dołączenie do hand letteringowego wyzwania jest świetnym sposobem na regularne ćwiczenia. Twórcy w Internecie organizują hand letteringowe wyzwania, które odbywają się najczęściej na Instagramie pod konkretnym hashtagiem. Nie tylko pomoże Ci to w regularności, ale otrzymasz wsparcie społeczności biorącej udział w wyzwaniu i będziesz mogła zainspirować się pracami innych. Dodatkowo znika problem szukania co rysować, bo wyzwania zwykle narzucają słowo albo temat na dany dzień. Do wyzwań można dołączyć bez względu na poziom swoich umiejętności. Chyba najpopularniejsze wyzwanie na Instagramie to Happy Lettering Challenge.

Nie musisz dążyć do perfekcji

Nie musisz. Postaraj się po prostu dobrze bawić ❤️

Podsumowanie

W hand letteringu chodzi o zabawę i pobudzenie kreatywności. Może spędzisz dużo czasu na szukaniu własnego stylu, ulubionych artystów i inspiracji. Ale pamiętaj, że przede wszystkim powinnaś tworzyć. Hand lettering to coś, co łączy słowa ze sztuką. I wiem, że Ty też możesz stworzyć coś pięknego. Bierz ołówek do ręki i zaczynaj!

To wszystko na dziś, do zobaczenia w następnym wpisie!

Ściskam,

Gloria

Udostępnij:

Inne wpisy