Logo Wild Jungle

Hand Lettering – Font szeryfowy

W dzisiejszym poście chciałabym Wam pokazać jak narysować najprostszą wersję fonta szeryfowego. Na blogu zaczynamy nową serię z kategorii Hand Letteringu, w której będziemy uczyć się różnych stylów pisma. Do czego może nam się to przydać? Ja hand letteringu (a także brush letteringu) używam przede wszystkim do tworzenia nagłówków w moich notatkach, ale też do adresowania kopert, podpisywania kartek czy w niektórych moich grafikach. Zaczniemy od czegoś bardzo prostego, ale najpierw trochę teorii.  

Czym jest font szeryfowy?

W typografii szeryf jest krótką linią „przyczepioną” do końca litery lub symbolu. To te małe „daszki”, które można zobaczyć na  końcach liter 🙂 Fonty szeryfowe dzielą się na cztery podgrupy: old-style, transitional, Didone i slab serif.   Old-style powstało około roku 1470. Charakteryzuje się brakiem dużego rozróżnienia pomiędzy grubymi a cienkimi liniami. Cieńsze linie pojawiają się tylko przy zaokrągleniach, pod kątem.

Font szeryfowy

Transitional – czyli tzw. font „przejściowy” – stał się popularna w połowie 18 wieku. Jest czymś pomiędzy old-style, a nowoczesnymi fontami. Rozróżnienie miedzy grubszymi i cieńszymi liniami jest większe niż w old-style, ale nie tak drastyczne jak w Didone i jego następcach. Nacisk (grube linie) są już bardziej pionowe, „r” ma „kulkę” na ogonku, która znajduje się również w zakończeniach liter (np. na ogonku w literze „J”).

Font szeryfowy

Pod koniec 18 wieku po raz pierwszy pojawiły się Didone (grupa nowoczesnych fontów szeryfowych), charakteryzujące się widocznym kontrastem między grubymi i cienkimi liniami. Tutaj nacisk również jest pionowy. Szeryfy są bardzo cienkie, pionowe linie bardzo grube. Wiele fontów Didone jest mniej czytelnych, niż fonty przejściowe i old-style.

Font szeryfowy

Slab serif miały swój początek około roku 1800. Oryginalnie używane były do projektowania plakatów. Ich charakterystyczną cechą jest, że wszystkie linie są tej samej grubości, łącznie z szeryfami. Slab serif mają różne rodzaje – niektóre są geometryczne, inne bardziej „okrągłe”.

Font szeryfowy Rockwell
Font szeryfowy clarendon

Jak rysować?

Jeśli jesteście początkujący i nie wiecie jak zacząć, to możecie zajrzeć do posta tutaj. Dzisiaj przyda nam się kartka z liniami do ćwiczeń, którą możecie pobrać na końcu tego posta, i coś do pisania. Ja użyję dwóch pisaków 🙂

Hand lettering Szeryf

Zaczynamy od napisania drukowanymi literami zwykłego alfabetu, słowa lub zdania, które chcecie poćwiczyć.

Hand lettering Szeryf

W miejscach, w których kończą się litery dodajemy krótkie poziome „daszki”. Możecie bawić się ich długością, możecie je zaokrąglić przy łączeniach z literą – najprostszą wersją jest po prostu dodanie kreseczki 🙂 U mnie zaznaczone są one różowym pisakiem.

Hand lettering Szeryf

Tutaj dla lepszej widoczności poprawiłam swoje kreski ciemnym pisakiem. I voilà! Mamy font szeryfowy. Napis „Hello!” na kartce ćwiczeniowej został wykonany brush penem – jak widzicie jest to też możliwe 🙂

Hand lettering Szeryf
Hand lettering Szeryf

Z fontem szeryfową można eksperymentować. Nie muszą to być zwykłe kreseczki – przejrzyjcie koniecznie Pinterest w poszukiwaniu inspiracji! Eksperymentujcie, dodajcie rysunki w środkach liter, bawcie się grubością i długością kresek.

Hand lettering Szeryf

Do czego można użyć fontów szeryfowych?

Ja używam jej głównie, gdy chcę, żeby jakieś słowo się odznaczało na kartce, np. kiedy piszę jakąś definicję. Wtedy innym kolorem i większymi literami piszę dane słowo dodając szeryfy.

Pobierz Arkusz do ćwiczeń

Udostępnij:

Inne wpisy