Jak dobrać kolory

8 stron, które pomogą Ci dobrać kolory

Czasami ciężko nam samodzielnie dobrać kolory, które dobrze się ze sobą komponują nawet, kiedy znamy teorię. Dobieranie idealnych kolorów dla naszych grafik może być frustrujące i wyczerpujące. W końcu chcemy jak najefektywniej przyciągnąć odbiorców i zatrzymać ich chociaż na chwilę. Wtedy z pomocą przychodzą strony, które dobiorą kolory za nas. Dzisiaj wybrałam dla Ciebie 8 stron dobierających kolory i układających je w gotowe palety, które są proste w obsłudze. Większość z nich korzysta też ze schematów kolorystycznych, które opisywałam Ci we wpisie o Teorii Koloru.

Coolors

Coolors jest zdecydowanie moją ulubioną stroną do dobierania kolorów. Mamy tu możliwość wygenerowania losowej palety lub skorzystania z gotowych zestawów stworzonych przez innych użytkowników. Coolors pozwala na zablokowanie koloru, który nam się spodoba i po naciśnięciu spacji automatycznie dobiera pasujące kolory. Klikając w trzy kropki nad paletą możemy również wybrać schemat na podstawie którego będą tworzone dla nas palety oraz mamy możliwość wygenerowania palety na podstawie zdjęcia. Gotową paletę można wyeksportować w wybranym formacie lub, jeśli posiadamy konto na stronie, zapisać w kolekcji. Każdy kolor możemy podejrzeć w różnych formatach – kodu HEX, RGB, CMYK, HSL i innych.

Jak dobrać kolory - Coolors
Coolors

Adobe Color

W Adobe Color palety tworzymy za pomocą Koła Kolorów. Po lewej stronie znajdują się schematy, po wybraniu jednego z nich na kole pojawia się odpowiednia ilość kropek, które możemy przesuwać. Gotowej palety możemy używać w programach Adobe. Kolejną opcją jest generowanie palety kolorów ze zdjęcia. Tutaj mamy do wyboru kilka opcji wydzielania tonacji kolorów. Pod paletą znajdują się kody HEX, które możemy skopiować do schowka. Fajną opcją, której raczej strony tworzące palety nie posiadają, jest opcja kontroli kontrastu. Znajduje się ona w zakładce „Narzędzia dostępności”. Z lewej strony z rozwijanego menu wybieramy „Kontrolę kontrastu”. Tutaj wpisujemy kod HEX dla koloru tła i dla koloru fontu i możemy sprawdzić czy kolory zbytnio ze sobą nie kontrastują. O zbyt wysokim kontraście powiadomi nas „Współczynnik kontrastu” pokazując czerwone przekreślone kółko. Po prawej stronie pojawią się nam też sugestie jak możemy go poprawić.

Adobe Color

Muzli Color Palette

W Muzli możemy stworzyć paletę na podstawie wybranego koloru lub na podstawie zdjęcia. By stworzyć paletę na podstawie koloru musimy znać konkretny kod HEX. Możemy też wybrać z palety, która znajduje się na stronie poniżej, ale tam wybór kolorów jest ograniczony. Po wpisaniu koloru mamy kilka palet do wyboru. Gotowe palety oparte są na schematach kolorów. Po kliknięciu w paletę pojawia nam się podgląd kolorów z ich kodami. Możemy zmienić ich odcień klikając w środkową ikonkę ze słoneczkiem. Poniżej możemy zobaczyć kolory w użyciu na przykładowym interfejsie.

Muzli Color Palette

Paletton

W Palettonie mamy do wyboru cztery schematy łączenia kolorów i freestyle. Na zewnętrznym kole wybieramy barwę, a na wewnętrznym jasność i nasycenie dla konkretnego koloru. Po prawej stronie możemy podejrzeć jak kolory wyglądają razem, jak wygląda na nich tekst, dostajemy również cztery dodatkowe odcienie danej barwy – jaśniejsze i ciemniejsze. Kolory możemy wyeksportować jako kod lub jako zdjęcie.

Jak dobrać kolory - paletton
Paletton

ColorSpace

ColorSpace różni się od poprzednich stron tym, że opiera się głównie na doborze kolorów, które będą dobrze ze sobą wyglądały jako gradient. Wybierając kolor bazowy otrzymujemy mnóstwo opcji połączeń kolorystycznych. Pod każdym kolorem znajduje się kod HEX, który możemy skopiować. Nie znalazłam opcji eksportowania palety.

ColorSpace

Color Hunt

Na Color Hunt znajdziemy gotowe palety podzielone na kategorie. Kategorię wybieramy z menu po lewej stronie lub wpisujemy tag w wyszukiwarkę na górze. Klikając w wybraną paletę możemy pobrać ją jako obraz lub skopiować kody kolorów HEX lub RGB.

Color Hunt

Design Seeds

Dotychczas Design Seeds było moim drugim ulubionym miejscem z paletami kolorów. Na górze w menu możemy wybrać palety według wybranego koloru lub według kolekcji. Kolory na paletach, które się tam znajdują pobierane są ze zdjęć. Pod każdą paletą znajdują się kody HEX dla każdego koloru.

Design Seeds

Canva Colors

Własne palety możemy też tworzyć za pomocą narzędzia od Canvy. Po lewej stronie mamy wytłumaczone schematy kolorystyczne. Na kole kolorów po prawej stronie wybieramy kolor bazowy i schemat, którego chcemy użyć. Strona automatycznie dobiera pasujące kolory. Paletę możemy wyeksportować w formacie PDF. W wyeksportowanym pliku znajdziemy wybranego kolory wraz z kodami HEX, RGB i CMYK.

Canva Colors

Podsumowanie

Mam nadzieję, że któraś z tych stron Ci się przyda, uda Ci się znaleźć swoją ulubioną i będziesz mogła dobierać kolory jak mistrz. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Teorii Koloru, zapraszam Cię do pierwszej i drugiej części! Miłego korzystania!

Podziel się:

Zobacz

Inne wpisy

Tapeta na kwiecień 2022

Tapeta na kwiecień

Witam Was 1. kwietnia! Za nami już cały kwartał, ale ten czas szybko leci! Jak tam Wasze nastroje? Ten śnieg za oknem dzisiaj trochę zbił

Tapeta na marzec 2022

Tapeta na marzec

Tapeta z kalendarzem na marzec Tapeta na marzec występuje w czterech wersjach. Mamy wersje z kalendarzem po prawej i po lewej stronie. Tapetę na komputer

Tapeta z kalendarzem na luty 2022

Tapeta na luty

Witam Cię w lutym! Mam dla Ciebie kolejną tapetę z kalendarzem (tutaj możesz pobrać styczniową) i piękną malowaną ćmą :). Połączenie szarego i różu na

Organizacja 2022

Pakiet do planowania na 2022 rok

Z mały opóźnieniem, ale już jest – pakiet planerów do zaplanowania idealnego 2022 roku! To już piąta edycja rocznego pakietu do planowania na moim blogu.