Logo Wild Jungle

Jak planować cele w 2020 roku? Planer celów.

Jak planować cele w 2020 roku? + Planer celów

Sezon postanowień noworocznych w pełni. Początek stycznia to zawsze czas wielkich planów i marzeń. Często jednak wielkie plany i marzenia idą w odstawkę po kilku tygodniach. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że są źle zaplanowane. I pozostają w sferze planów i marzeń, zamiast przekształcić się w określone cele.

Dobrze ustalone cele są trochę jak nawigacja kierująca Cię do życia, które chciałbyś mieć. Są narzędziem, które sprawia, że żyjesz pełnią swoich możliwości i zbliżasz się do realizacji marzeń. Dobrze ustalone cele pomagają się rozwijać i brnąć do przodu. 

Po co ustalać cele?

Dążenie do osiągnięcia celu rozwija. Sprawia, że stajesz się lepszą wersją siebie. Nawet, jeśli w połowie drogi się rozmyślisz, to z pewnością wyciągniesz wnioski i nauczysz się czegoś o sobie. Nie każdy cel musi zostać osiągnięty – czasami w ciągu roku, dwóch lat czy pięciu, nasze priorytety i sytuacja się zmieniają – ale wciąż, jeśli zaplanowałeś cel i zacząłeś jego realizację, prawdopodobnie czegoś się nauczyłeś. Może o sobie, a może nabyłeś jakąś nową wiedzę lub umiejętność.

Ustalenie celu daje Twojemu mózgowi coś, na czym może się skupić. Marzenie to jedno, ale określony i sumiennie rozpisany cel to już konkretne działania, które możesz podjąć. Konkretnie zaplanowane działania pomagają w pokonywaniu strachu i wątpliwości, a także sprawiają, że bardziej się starasz.

Jak planować cele i je realizować?

Wyobraź sobie życie, które chciałbyś mieć. To taki Twój ultimate goal. Ten cel ostateczny to coś, co jest trochę jak stolica obcego państwa, oddalonego tysiące kilometrów od Ciebie. Państwa, które bardzo, ale to bardzo chcesz zwiedzić, ale jeszcze nie wiesz jak do niego dotrzeć. Cele, to przystanki na drodze do tego państwa. Dążysz do nich, żeby do niej dotrzeć. Zatrzymujesz się w nich, by nacieszyć się sukcesem zrobienia kolejnego kroku, który zbliża Cię do Twojego wymarzonego państwa. Ale jakoś do tych przystanków trzeba dotrzeć, prawda? Dlatego każdy duży cel, musi zostać rozbity na mniejsze. Duży cel jest jak duże miasto. Te mniejsze cele są jak miasteczka mijane w czasie drogi do dużego, konkretnego miasta do którego zmierzasz. Działania, które prowadzą Cię do osiągnięcia mniejszych celów są jak ulice którymi się poruszasz. Wszystkie odległości i zakręty, które pomagają Ci dotrzeć coraz dalej.

Rozumiesz? Super! Teraz omówimy sobie cały proces przechodzenia od marzenia do działania.

Jak planować cele?

Krok 1: Kim chcę być w przyszłości? Gdzie chcę być w przyszłości?

Na początek zastanów się jakie są Twoje marzenia. Nie przejmuj się jeszcze czy są realne, czy nie. Jakie są Twoje pasje? Jakie są Twoje talenty? Wartości? Co chcesz w życiu osiągnąć? Gdzie chcesz być za rok, pięć lat, dziesięć? Usiądź na spokojnie. Pomyśl szeroko. Zapisz sobie wszystko na osobnej kartce. Możesz podzielić swoje marzenia na kategorie. Mogą się odnosić do pracy, edukacji, finansów, rozwoju osobistego, rodziny. Wypisz wszystko, co chciałbyś osiągnąć.

Krok 2: Ustal gdzie jesteś teraz.

Żeby wiedzieć dokąd chcesz iść, musisz ustalić gdzie jesteś w tym momencie. Zastanów się i szczerze opisz w jakim miejscu swojego życia jesteś teraz, w stosunku do marzeń z poprzedniego kroku. Możesz podzielić kartkę na kategorie i pod każdą z nich wpisać swoją obecną sytuację.

Ten krok ma na celu nie tylko ocenę Twojej sytuacji w obecnym momencie, ale ma też na celu ułatwienie Ci oceny postępów w przyszłości. Opisując obecny stan będziesz w stanie określić postęp jaki zrobiłeś w dążeniu do realizacji swoich marzeń.

Krok 3: Ustal cele długoterminowe.

Zapytaj siebie – jakie duże, konkretne działania zbliżą mnie do realizacji mojego marzenia? Teraz zaczniemy pracować na przykładzie. Wprowadzimy postać – będzie miała na imię Greta. Powiedzmy, że pasją Grety jest makijaż. Jej marzeniem jest zostać YouTuberką z milionem subskrybentów i zarabiać na publikowaniu filmów makijażowych. Greta nie ma jeszcze kanału, sprzętu, ani żadnej wiedzy na temat tworzenia treści. W ogóle nic nie wie o YouTubie, poza tym, że można tam publikować filmy i zarabiać hajs. Jakie cele Greta może ustalić sobie na ten rok?

Dużymi celami dla Grety mogą być – zdobycie wiedzy o tworzeniu treści na kanał, o publikowaniu na YouTube, pozyskanie finansów na sprzęt, nauka obsługi nowego sprzętu, zdobycie pierwszego 1000 subskrybentów, itp.

Możesz zapytać mnie – skąd mam wiedzieć, że cel który wybrałem jest celem, który dam radę osiągnąć?

Metoda SMART

Z pomocą przychodzi tutaj metoda SMART, która opisuje pięć cech, które powinien posiadać dobrze sformułowany cel. Według metody SMART cel powinien być:

  • S – sprecyzowany,
  • M – mierzalny,
  • A – atrakcyjny,
  • R – realistyczny,
  • T – terminowy.

Co to znaczy? W skrócie:

W skrócie:

  • Sprecyzowany, to cel konkretny – jasno mówi czego dotyczy i co chce się osiągnąć. Cel niesprecyzowany – “chcę schudnąć”. Cel sprecyzowany – “chcę zacząć chodzić na siłownię, by schudnąć 10 kg”.
  • Mierzalny, to taki, który pozwala na sprawdzanie postępów. Jeśli cel nie jest mierzalny, to nie wiadomo czy został osiągnięty. Cel niemierzalny – “chcę jechać do Australii. Cel mierzalny – “chcę zaoszczędzić 15 000 zł, by jechać do Australii”.
  • Atrakcyjny – cel jest odpowiedzią na pytania “Co chcę osiągnąć? Jakie korzyści będę miał z osiągnięcia celu? Po co realizuję ten cel?” i sprawia, że z chęcią bierzesz się do jego realizacji.
  • Realistyczny – powiedzmy, że postanowiłeś jeździć na rowerze godzinę dziennie i zacząć od jutra, bo chcesz schudnąć 10 kg. Ale na dworze jest -15 stopni, na ulicy leży pół metra śniegu, nikt nie spieszy się by odśnieżać, a w dodatku wciąż sypie i zaczyna wiać mrożący krew w żyłach. Czy ten cel jest realistyczny? Nie, bo raczej nie jesteś w stanie go zrealizować.
  • Terminowy – czyli jesteśmy w stanie określić konkretną datę, kiedy ten cel chcemy zrealizować. Dzięki temu mobilizujemy się też do działania 💪.

Duże cele to rzeczy, których nie jesteś w stanie osiągnąć w ciągu jednego dnia czy tygodnia. Wypisując je możesz czuć się trochę niekomfortowo, a nawet powinieneś – to dobrze! Mogą wydawać Ci się nierealne do osiągnięcia. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Ale my damy sobie radę. Dlatego po zapisaniu ich, przechodzimy do konkretnego kroku.

Jak planować cele?

Krok 4: Rozbij duże cele na mniejsze.

Masz już wypisane duże cele? Super! Wrócimy teraz do Grety. Greta postanowiła zacząć swoją przygodę z YouTubem od zdobycia wiedzy o tworzeniu treści na kanał. Zastanawia się jakich umiejętności potrzebuje, by prowadzić swój kanał o makijażu. Pomyślała, że poza samą obsługą YouTube będzie potrzebowała jakiejś wiedzy technicznej. Pewnie przyda jej się nauka obsługi kamery, obróbki filmów i dźwięku, montażu. Przyda się też wiedza z marketingu – w końcu Greta chce zarabiać na swoich filmach, więc musi je jakoś promować. A jak marketing – to pewnie i obsługa kanałów społecznościowych. Greta nie jeszcze nie jest dziana, więc wie, że będzie musiała ogarniać to wszystko sama. Później zatrudni od tego ludzi. Dlatego Greta rozbija swój cel “zdobycie wiedzy o tworzeniu treści na kanał” na mniejsze i ustala dla nich konkretną datę – np. “Umiem zmontować film na YouTube. Data: 30.03.2020”. Teraz te mniejsze cele są kamieniami milowymi Grety, które przybliżają ją do realizacji dużego celu.

Ty zrób to samo – zastanów się, na jakie mniejsze cele możesz rozbić swój jeden wielki cel i zaplanuj czas, w którym chcesz je osiągnąć. Postaraj się, by był to realny czas, w którym jesteś w stanie wykonać konieczne działania.

Krok 5: Określ realne działania i zacznij działać.

Zastanów się, jakie konkretne działania musisz podjąć, by dotrzeć do kamienia milowego? Co konkretnie musisz zrobić?

Co Greta musi zrobić, by w dniu 30 marca osiągnąć kamień milowy “Umiem zmontować film na YouTube”? Pewnie wypadałoby poszukać kursów z montażu filmów. Później wybrać najbardziej atrakcyjny. Jeśli kurs jest płatny – zdobyć na niego fundusze. Później na kurs trzeba się zapisać. Kolejnym działaniem będzie przerobienie kursu. To są już małe konkretne działania, które przybliżają Gretę do realizacji małego celu – kamienia milowego i jednocześnie tego jednego dużego celu. W dodatku te małe działania nie są już takie straszne, a nawet wydają się przyjmne!

Rozpisz działania tak, by mieściły się w czasie, który określiłeś na osiągnięcie kamienia milowego. Nie dawaj sobie miesiąca na zrobienie rzeczy, która zajmie Ci dwa dni, bo to bez sensu. Postaraj się ocenić ile czasu zajmą Ci poszczególne działania, ile czasu możesz na nie poświęcić. Tutaj może okazać się, że nie taki wilk straszny i możesz dotrzeć do kamienia milowego dużo wcześniej, niż zakładałeś. Jeśli jest to kilka dni – zostaw tak jak jest, będziesz miał bufor na nieprzewidziane zdarzenia.

Krok 6: Nagradzaj się, ucz się, poprawiaj, ulepszaj

Czasami sama satysfakcja z osiągnięcia małych i dużych celów nie wystarcza, dlatego zachęcam Cię do ustalenia sobie nagrody. Możesz nagradzać się w jakiś sposób za małe sukcesy – odhaczanie kolejnych punktów z listy działań, za większe – osiągnięcie kamienia milowego w terminie, a w szczególności za te duże! W ten sposób nie tylko chętnie dążysz do osiągnięcia celu, ale również dodatkowo mobilizujesz się nagrodą, która na Ciebie czeka. No i – napracowałeś się – pochwal się za swoją pracę!

Ucz się i nie bój się poprawiać i ulepszać swojego planu. Po drodze może się okazać, że dana rzecz nie jest Ci potrzebna albo kompletnie nie sprawia Ci przyjemności. Nie ma w tym nic złego. Może dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na podjęcie innych działań. 

Na przykład Greta może się zorientować, że wcale nie lubi montować filmów, nie sprawia jej to absolutnie żadnej przyjemności i wcale jej to nie wychodzi. Ciągle coś psuje. Czas, który poświęca na naukę montażu woli przeznaczyć na naukę obsługi YouTube. A za pieniądze zaoszczędzone na kursach zatrudni montażystę.

Podsumowanie i planer celów na rok 2020

Czasami podczas realizacji jednego celu wpadnie Ci do głowy pomysł na inny. Nie bój się zmieniać kierunku – może wyjdzie z tego coś super! A jeśli nie – na pewno wyciągniesz z tego jakąś lekcję i dowiesz się czegoś nowego.

Realizacja celu jest jak realizacja projektu. Potrzebujesz określić działania, czas i zasoby. Pamiętaj, że samo planowanie nie wystarczy – trzeba wziąć się do roboty i zacząć działać. Harmonogram, choćby nie wiem jak dobry nie odrobi za Ciebie pracy. Poniżej mam dla Ciebie Plan realizacji celów i arkusz z Celami na rok 2020. Możesz na nich wypisać swoje cele, a później opracować plan na ten rok. Powodzenia!

Moje cele - planer celów 2020
Pobierz planer Moje cele w formacie PDF

Plan realizacji celu - planer celów 2020
Pobierz planery realizacji celu w formacie PDF

Pliki są do pobrania tylko do użytku prywatnego. Nie wyrażam zgody na modyfikowanie grafik, wykorzystywanie ich w celach komercyjnych, sprzedawanie oraz rozpowszechnianie bez mojej wiedzy i zgody.

Udostępnij:

Inne wpisy