Logo Wild Jungle

Jak robić notatki na komputerze? Moje wrażenia z używania Notion

notatki w notion

Notatki w Notion – hit czy porażka? Od jakiegoś czasu cała społeczność studencka i ludzi od produktywności aż huczy. Notion używane jest przez twórców do studenckiej organizacji, do planowania projektów, tworzenia kalendarzy treści. Na YouTubie pojawiają się setki tysięcy filmów poświęconych wirtualnym wycieczkom po Notion, a twórcy wykorzystują ten program nie tylko na własny użytek, ale również do dzielenia się z odbiorcami swoimi kursami.

Już od jakiegoś czasu chciałam bliżej przyjrzeć się Notion. Robiłam kilka podejść, ale żadne nie okazało się sukcesem. W końcu, kiedy dostałam się na Uniwersytet Umiejętności Google postanowiłam dać programowi jeszcze jedną szansę i wykorzystać go jako program do zorganizowania notatek z kursu. Dzisiaj podzielę się z Wami moimi wrażeniami z testowania Notion jako programu do robienia notatek.

Co to jest Notion?

Notion to aplikacja stworzona z myślą o produktywności, notowaniu i zarządzaniu projektami. Składa się z przestrzeni roboczych, w których możemy współpracować z innymi użytkownikami – od zwyczajnego dzielenia się z nimi swoimi treściami przechowywanymi w programie, po rzeczywistą współpracę nad projektami. Notion pozwala na tworzenie wielu warstw treści, trochę tak, jak wygląda to na Wikipedii – strony mogą kierować do kolejnych stron, a kolejne strony do następnych. Posiada własną bibliotekę szablonów na różne okazje, które w prosty sposób możemy zaimportować do własnej przestrzeni jednym kliknięciem. Daje możliwość tworzenia baz danych i linkowania do nich w innych miejscach w naszej przestrzeni roboczej. Notion posiada wiele, wiele innych przydatnych funkcji i wciąż się rozwija.

Notion - cena

Notion oferuje 4 plany płatności. Pierwszy z nich – Personal – jest darmowy. Pozwala na tworzenie nielimitowanej liczby stron i bloków, na synchronizację między urządzeniami i podzielenie się swoją przestrzenią z 5 gośćmi. Dodatkowo do Notion można przesłać do 5MB plików (np. screeny, zdjęcia).

Wersja Personal Pro kosztuje 4$ na miesiąc przy płatności rocznej lub 5$ na miesiąc przy płatności miesięcznej. Pozwala na wszystko to, co daje wersja Personal, plus nielimitowaną przestrzeń na pliki, nielimitowanych gości, 30-dniową historię wersji.

Dobra informacja dla Studentów - dla osób ze studenckim mailem (końcówka np. @us.edu.pl) Notion oferuje bezpłatną wersję Personal Pro. Wystarczy, że w Notion zarejestrujecie się uczelnianym adresem i automatycznie otrzymacie wyższą wersję programu.

notion cennik

Więcej o planach i o tym co się w nich zawiera możecie poczytać na stronie Notion.

Notatki na komputerze - moje wrażenia z używania Notion

Zwykle, jeśli robię już notatki, korzystam z aplikacji GoodNotes na iPadzie – już jakiś czas temu zrezygnowałam z notowania na papierze, nawet mapy myśli szkicuję sobie albo w GoodNotes, albo w Procreate. Kiedy dostałam informację o przyjęciu do programu szkoleniowego Google Umiejętności Jutra założyłam, że właśnie w ten sposób będę notować i będę miała szansę w pełni wykorzystać możliwości GoodNotes. Po pierwszym dniu, w którym odbyły się dwie lekcje już wiedziałam, że tempo jest zdecydowanie za szybkie, żeby notować odręcznie. Kolejnego dnia przetestowałam połączenie GoodNotes + klawiatura i wciąż nie było to komfortowe, a notatki wydawały mi się mało estetyczne (a ja lubię mieć ładne, uporządkowane notatki). Wtedy przypomniałam sobie o Notion.

Obejrzałam po raz kolejny kilka filmików na YouTube i uznałam, że to idealny moment, żeby w końcu przetestować ten program porządnie. Wcześniej kopiowałam jakieś szablony, ale brakło mi motywacji i szczerze mówiąc nie ogarniałam tego, co wydawało mi się natłokiem funkcji.

I faktycznie, początkowo trochę się gubiłam w różnych opcjach, nie mogłam do końca odnaleźć się w tym, jak mogę to efektywnie zorganizować. Więcej czasu przez pierwsze dni spędzałam na ustawianiu różnych rzeczy, niż na faktycznym notowaniu.

Na starcie utworzyłam sobie stronę poświęconą samemu szkoleniu z bazą danych z widokiem kalendarza, żeby mieć podgląd na wszystkie lekcje, które mają odbyć się w ciągu kolejnego miesiąca. Początkowo założyłam, że wypróbuję program przez tydzień – dwa, i tyle lekcji dodałam do kalendarza. Uznałam, że jeśli mi nie spasuje – ponownie przemyślę powrót do papieru lub po prostu zrobię sobie odpowiednią strukturę na Dysku Google, jak to robiłam w studenckich czasach.

Moje początki z Notion mogliście obejrzeć na Instagramie. Jak już połapałam się jak wszystko funkcjonuje w aplikacji to trochę uprościłam i pozmieniałam tą stronę. Widok bazy danych rozszerzyłam o kilka dodatkowych, bardziej funkcjonalnych widoków. Kalendarz stał się po prostu kalendarzem, na którym miałam podgląd co mnie czeka w danym tygodniu.

W późniejszym etapie mojej przygody z programem widoki bazy danych podzieliłam na:

  • Etap I i Etap II
  • Sortowanie według działu
  • Widok lekcji do przerobienia
  • Widok lekcji z quizami
  • Widok lekcji według tygodni

I powiem Wam, że bazy danych w Notion to prawdopodobnie moja ulubiona funkcja tej aplikacji, która moim zdaniem genialnie sprawdzi się w przypadku notatek na komputerze.

Notatki w Notion - co najbardziej mi się spodobało?

Bazy danych

Tak jak napisałam – bazy danych w Notion to dla mnie złoto. Jak już nauczyłam się z nich właściwie korzystać, to najchętniej tworzyłabym je wszędzie. Bazy danych w Notion mają genialne możliwości filtrowania i linkowania ich w różnych miejscach aplikacji. Co to znaczy?

Tworząc bazę danych w Notion mamy możliwość dodania “Właściwości” (properties) dla każdego z elementów. Możemy wybierać z typów takich jak tekst, numer, wybór, wielokrotny wybór, statusy, daty, a nawet formuły i relacje z innymi bazami danych w programie. Każdą z tych właściwości możemy dostosować do własnych potrzeb, a później filtrować swoją bazę danych według tych właściwości i na tej podstawie tworzyć nowe widoki.

Jak się to ma do notatek?

W moim przypadku każda lekcja miała przypisane:

  • nazwę działu, do którego należała
  • etap
  • tydzień, w którym się odbywała
  • rodzaj lekcji (webinar lub wideo)
  • status (nie zaczęta, w trakcie, do rewizji, zakończona)
  • transkrypcja (checkbox – skopiowana lub nie)
  • notatki (checkbox – zrobione czy nie)
  • przerobiona (checkbox)
  • quiz (był lub nie)
  • do obejrzenia + notatka (czy w lekcji był pokazany jakiś program, i czy koniecznie muszę ją obejrzeć)
  • screeny + link do Dysku Google
  • ostatnia edycja

Dzięki tym filtrom mogłam dowolnie tworzyć nowe widoki – zobaczyć czy są jakieś lekcje, do których nie zrobiłam notatek, przejrzeć pytania z quizów, które pojawiły się podczas kursu, czy przeglądać notatki według działów.

Dodatkowo bazy danych można linkować w dowolnym miejscu przestrzeni roboczej – ale o tym dokładniej opowiem Wam podczas podsumowania miesiąca planowania w Notion.

Szablony dla stron w bazie danych

W bazie danych możemy utworzyć szablon, który jednym kliknięciem zaimportujemy do nowo utworzonej strony. Zapisanych szablonów możemy mieć kilka i implementować je w nowej stronie według potrzeby. Co ważne – w szablonie możemy zawrzeć podstrony, które również tworzone będą według zrobionego przez nas szablonu.

Ja podzieliłam sobie każdą stronę lekcji na 4 podstrony – notatki, zadanie domowe, tranksrypcję i quiz. W szablonie miałam również zapisany gotowy układ dla każdej z tych stron, więc po kilknięciu w lekcję mogłam od razu zabierać się za swój proces robienia notatek.

Notatki w Notion
Notatki w Notion
Notatki w Notion
Notatki w Notion

Bloki - formatowanie notatek

W Notion każda strona składa się z bloków. Bloki to takie gotowe „klocki” z różnymi formatami zawartości, które układamy na stronie. Oprócz bloków Notion możemy zintegrować z ponad 500 zewnętrznymi aplikacjami. Rodzaj bloku można zmienić w dowolnym momencie, a całą treść możemy dzielić na kolumny, dodawać tło, zmieniać kolor tekstu, emotikony – i wiele, wiele innych. Przenoszenie bloków w inne miejsce również nie sprawia żadnego problemu. Dodatkowo Notion daje możliwość banalnego linkowania do innych notatek oraz przypinania nie tylko stron internetowych, ale również „zagnieżdżania” filmików wideo w stronie.

To chyba trzy funkcje, które w Notion lubię najbardziej, a jak wyglądał cały mój proces tworzenia notatek w Notion?

Jak wyglądał mój proces tworzenia notatek na komputerze?

  1. Na początku utworzyłam bazę danych z kalendarzem, żeby mieć podgląd lekcji z nadchodzącego tygodnia. Do bazy danych dodałam też widok dwóch tablic – dla Etapu I i Etapu II kursu.
    Pod koniec tygodnia otwierałam stronę z planem zajęć i wpisywałam lekcje do bazy danych z uwzględnieniem wszystkich właściwości (kursu, daty, webinar czy wideo).
  2. Każdego dnia (od poniedziałku do piątku) zaczynałam od skopiowania transkrypcji każdej lekcji do jej podstrony w Notion. Po pierwsze dlatego, że łatwiej przyswajam wiedzę z tekstu, niż z odsłuchiwania, po drugie – lekcje były prowadzone bardzo szybko i musiałabym oglądać je kilka razy, by wszystko wyłapać, a po trzecie – pod koniec kursu nie miałam w pewnym momencie już czasu robić notatek, więc zwyczajnie przed egzaminem czytałam transkrypcje.
    Podstrona z notatkami też była gotowym szablonem – z miejscem na miniaturkę ikony kursu i automatycznym spisem treści z nagłówków.
  3. Dodawałam nagłówki do podstrony z notatkami.
  4. Dodałam zadanie domowe, jeśli się pojawiało.
  5. Czytałam transkrypcję i przerabiałam Quiz, jeśli w danej lekcji jakiś był.
  6. Odznaczałam we właściwościach to co już zrobiłam – transkrypcję, quiz, czy lekcję trzeba obejrzeć, itd.
  7. Jeśli miałam czas tego dnia – siadałam do notatek. Notatki robiłam mając otwartą z jednej strony transkrypcję. Po zrobieniu notatek przeglądałam na szybko nagranie wideo, i jeśli jakieś ważne informacje znajdowały się w materiale na ekranie, które nie były poruszone w transkrypcji – robiłam zrzut ekranu i później albo wrzucałam go sobie do notatek, albo dopisywałam brakujące informacje.
  8. Jeśli nie miałam czasu – nadrabiałam notatki później, ale tak jak wspomniałam – pod koniec kursu trochę się tego nawarstwiło.

Plusy i minusy notowania w Notion

Jak każdy program, Notion ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiam Wam kilka, które mają związek z tworzeniem notatek w tej aplikacji.

Plusy notowania w Notion

  • Tworzenie baz danych i różnych ich widoków – świetnie sprawdzi się w przypadku różnych przedmiotów, do tworzenia systemu powtórek, czy sprawdzania czy mamy wszystkie notatki
  • Łatwe linkowanie pomiędzy stronami – np. kiedy w danej notatce znajdują się terminy, które zostały omówione w innej lekcji
  • Edycja notatek i personalizacja – np. zakreślanie ważnych terminów, używanie bloku „Toggle” do ukrywania odpowiedzi na pytania do testu, wyróżnianie nagłówków i sekcji notatek, personalizacja notatek według przedmiotów
  • Możliwość tworzenia szablonów – np. do tworzenia gotowego układu notatek
  • Możliwość współpracy – np. do pracy nad grupowymi projektami
  • Udostępnianie – np. do dzielenia się notatkami z innymi studentami
  • Integracja z innymi aplikacjami – np. z Dyskiem Google, Slackiem, Asaną czy Discordem
  • Duża ilość tutoriali i gotowych szablonów w Internecie
  • Darmowa wersja Personal Pro dla studentów
  • Synchronizacja danych w chmurze – dostęp do notatek na każdym urządzeniu. Aplikacja Notion jest dostępna na Windowsa, MacOS, telefony i tablety z systemem Android i iOS, oraz mamy wersję przeglądarkową
  • Aplikacja ciągle jest rozwijana i ulepszana o nowe funkcje

Minusy notowania w Notion

  • Ogrom funkcji – według mnie Notion to nie jest program, do którego się siada i notuje. Oczywiście można – ale podejrzewam, że bardzo szybko zrobi się tam bałagan. Aplikacja oferuje duże możliwości, ale początkowo może zmuszać do skupienia się na nauce jej obsługi i na estetyce, niż na notowaniu.
  • Pochłaniacz czasu – tutaj nawiązuję do ogromu funkcji – jeśli ktoś jest estetą, ale też ciągle szuka ulepszeń swojego systemu organizacji, to w Notion można zmarnować dużo czasu. Z jednej strony funkcje to plus – z drugiej pochłaniacz czasu, który mógłby być spożytkowany w inny sposób.
  • Przycinanie się podczas przewijania i kopiowania dużych ilości tekstu – zauważone na systemie Windows i MacOS.
  • Bez odpowiedniej struktury notatek możemy zrobić sobie bałagan i sami gubić się we własnej przestrzeni roboczej, a co za tym idzie – utrudnić sobie odnalezienie tego, czego w danym momencie potrzebujemy.

Podsumowanie

Już po kilku dniach używania Notion pomyślałam, że w ogólnym rozrachunku może to być świetne narzędzie do notowania dla studentów. Zdecydowanie polecałabym je osobom, które lubią tworzyć liniowe notatki i wolą robić je na komputerze. Aplikacja wymaga nauki, która nie jest trudna dzięki dużej dostępności tutoriali na YouTubie, jednak tak jak wspomniałam wcześniej – może powodować, że bardziej będziemy się skupiać na udoskonalaniu systemu organizacji, niż na samej nauce ;). Warto na początku przemyśleć w jaki sposób chcemy usystematyzować nasze notatki, jaką strukturę chcemy sobie utworzyć. W tym celu warto pooglądać wycieczki po Notion innych studentów – na YouTubie znajdziecie je pod hasłami „Notion tour” + „College” / „University” / „Student”. Ja po nauczeniu się jak korzystać z Notion jestem zdecydowanie na tak i chętnie z niego korzystam również do innych rzeczy ;).

Udostępnij:

Inne wpisy