Logo Wild Jungle

Jak zrobić tablicę inspiracji? + Darmowe szablony

Zrobienie tablicy inspiracji dla Twojego kolejnego projektu to świetny sposób, by odkryć i zdefiniować jego styl. Pomaga to nie tylko w procesie projektowania dla samego siebie, ale także podczas pracy z klientem. Tablica inspiracji ułatwia komunikację, pozwala na uporządkowanie pomysłów i ich odpowiednią prezentację, tak, by później nie było nieporozumień.

Zbieranie inspiracji może być trudnym i mozolnym procesem, ale uporządkowanie wizji w jedną, spójną tablicę inspiracji zdecydowanie procentuje w przyszłości. Tak naprawdę skraca czas pracy nad projektem i likwiduje konieczność projektowania nieskończonej ilości prototypów.

Dodatkowo – czy jest coś przyjemniejszego niż przeglądanie Pinteresta w poszukiwaniu inspiracji?

Przed rozpoczęciem pracy nad tablicą inspiracji

Szukanie inspiracji, to jedna rzecz. Jest to też coś, co można robić w nieskończoność i łatwo później pogubić się w swoich odkryciach. Dlatego, zanim zabierzesz się za szukanie pięknych zdjęć, palet kolorystycznych i innych rzeczy, warto na początku zdefiniować, czego szukasz. Zadaj sobie na początek pytania:

  • Jakie skojarzenia ma wywoływać projekt?
  • W jaki nastrój ma wprawiać klientów?
  • Jaki styl mi się podoba? Jakie kolory będą odpowiednie?
  • Czego potrzebuję? Samych zdjęć i palet kolorystycznych, czy może też typografii?

Odpowiadając na te pytania, jesteś w stanie na wstępie ogólnie zdefiniować czego będziesz szukać. Oszczędzisz sobie godzin przeglądania różnych rzeczy, które „mogą być” i będziesz w stanie określić, co dokładnie wpisać w wyszukiwarkę.

Jakiego rodzaju tablicę inspiracji planujesz zrobić?

Masz dwie możliwości. Możesz zrobić fizyczną tablicę inspiracji, wykorzystując duży arkusz papieru lub tablicę korkową. Na takiej tablicy przypniesz inspiracje wycięte z magazynów, próbki materiałów / tekstur, słowa, cytaty, próbki tekstu, czy kolorów.

Dla mnie zdecydowanie łatwiejszą formą jest zrobienie tablicy w formie cyfrowej – na Pintereście, w Photoshopie, czy specjalnym programie do tego przeznaczonym. Dzięki temu nie muszę drukować zdjęć, po prostu zapisuję je na dysku i wklejam do odpowiedniego pliku.

Opisz projekt słowami

Przed przystąpieniem do poszukiwań spróbuj opisać projekt. Weź kawałek papieru i długopis i spróbuj stworzyć opis w 5 zdaniach. Później podsumuj swój opis wybierając 5 słów kluczowych, które kojarzą Ci się z tym, nad czym pracujesz.

Wybierz główne kolory

Wybrałeś słowa opisujące projekt, to teraz pora zabrać się za paletę kolorów. Nie musisz decydować jak dokładnie będzie wyglądać paleta, bo do tego dojdziesz podczas tworzenia tablicy inspiracji. Na początek wybierz ogólne kolory, które Ci się podobają.

Definiowanie stylu

Ważne jest ogólne określenie stylu projektu, przed przystąpieniem do szukania inspiracji. W jakim stylu będziesz tworzyć? Postaraj się określić motyw przewodni! Możesz nawet spróbować wyobrazić sobie, że projekt to osoba i opisać, w jakim stylu się ubiera. Czy jest fanem minimalizmu, czy może woli ekstrawagancję?

Szukanie i zbieranie inspiracji

Przechodzimy do najlepszej części – szukanie i zbieranie inspiracji! Nie krępuj się i zapisuj wszystko, co wpadnie Ci w oko i uważasz, że jest zgodne z Twoją wizją. W kolejnym kroku zrobisz już konkretną selekcję, teraz możesz poszaleć. Jeśli robisz cyfrową tablicę inspiracji, stwórz folder na pulpicie i zapisuj tam wybrane obrazy. Wyszukując zdjęć, kieruj się słowami kluczowymi i opisującymi styl, które wybrałeś wcześniej.

Gdzie szukać zdjęć i wzorów do tablicy inspiracji?

Pinterest

To chyba najbardziej oczywisty wybór na początek. Na Pintereście nie tylko znajdziesz wszelkiego rodzaju zdjęcia, wzory, tekstury i fonty, ale masz również możliwość przypięcia ich na swojej tablicy i zachowania na później. Pinterest proponuje Ci również podobne obrazy, dlatego po wyborze zdjęcia, które Ci się spodoba warto też przeskrolować w dół i zobaczyć czy nie ma tam czegoś ciekawego.

Tablica inspiracji - Pinterest

Instagram

Inspiracji na Instagramie możesz szukać używając wybranych hashtagów. Przejrzyj popularne zdjęcia pod nimi, zajrzyj na profile, które je publikują.

Weheartit

Weheartit działa na podobnej zasadzie, co Pinterest. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę słowo kluczowe i przejrzyj wyniki. Po wyborze zdjęcia, pod spodem pojawią Ci się kolekcje, w których inni użytkownicy je zapisali.

Inne propozycje

  • Google Images
  • Tumblr
  • Vogue.it
  • Strony ze stockami.

Pamiętaj, że wszystkie te strony publikują zdjęcia, które do kogoś należą i nie możesz ich publikować bez zgody właściciela.

Gdzie szukać palet kolorystycznych?

Selekcja

Zdjęcia zapisane i co dalej? Pora na wyselekcjonowanie kilku z nich, które są najbardziej spójne z Twoją wizją. Patrząc na zdjęcie zadaj sobie pytania – czy to zdjęcie jest zgodne z moim pomysłem na projektem? Czy wpasowuje się w styl, który wybrałem? Czy to jest to, czego szukałem? W jaki nastrój mnie wprawia? Czy wywołuje we mnie jakieś uczucia? Jeśli odpowiedzi brzmią tak, oznacz je w jakiś sposób lub przenieś do osobnego folderu. Wybierz 5-7 zdjęć, które będą Twoim zdaniem idealne. Dodatkowo wybierz teksturę i wzór, jeśli uważasz, że pasują i są Ci potrzebne.

Tworzenie tablicy inspiracji

Jest mnóstwo programów, które pozwalają na zrobienie tablicy inspiracji. Możesz zrobić ją w Photoshopie, w Canvie, czy nawet na Pintereście. Ja przeważnie wybieram Photoshopa lub Pinterest.

Po wyborze programu kolej na rozłożenie elementów. Możesz rozmieścić je jako zwyczajną siatkę albo skorzystać z gotowych szablonów. Dzięki rozłożeniu zdjęć w programie łatwo zauważysz, jeśli któreś z nich nie będzie do końca pasowało. Nie bój się zmienić swojego wcześniejszego wyboru na coś innego. To jeden z powodów, dla których warto robić tablicę inspiracji! Pozwala Ci ona na zauważenie rzeczy, które w jakiś sposób odstają i nie są spójne z Twoim pomysłem.

Po rozłożeniu zdjęć łatwiej będzie Ci też zdecydować jakie kolory pasują do całości. Za pomocą pipety możesz wybrać kolory z wybranych wcześniej zdjęć lub stworzyć paletę na podstawie zdjęcia za pomocą odpowiedniego programu.

Strony, dzięki którym stworzysz paletę kolorów ze zdjęcia:

Wybrane kolory dodaj do tablicy, by zobaczyć jak wyglądają z całością.

To wszystko na dzisiaj! Robisz tablice inspiracji dla siebie? Zamierzasz? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Do następnego,

Gloria

Udostępnij:

Inne wpisy