Logo Wild Jungle

Kerning – co to jest i jak sobie z tym poradzić?

kerning co to jest

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się spojrzeć na napis i wydawało Ci się, że coś jest z nim nie tak? Miałaś problem z odczytaniem tekstu, który wydawał się jakiś dziwny? A może słyszałaś słowo kerning i zastanawiałaś się co to takiego? Dzisiaj chciałam opowiedzieć Ci o odległościach między literami i doradzić Ci, w jaki sposób możesz się upewnić, że tekst na Twoich grafikach będzie bardziej czytelny i przejrzysty.

Czym jest kerning?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Kerning definiowany jest jako modyfikacja odległości pomiędzy poszczególnymi znakami tekstu w celu uzyskania tekstu składającego się z optycznie równoodległych znaków. - Słownik Języka Polskiego PWN

Jak to zrozumieć? Mówiąc prościej – kerning to regulowanie odległości między parami znaków – nie tylko literami, ale także w parach litera-cyfra, cyfra-cyfra i cyfra-znak interpunkcyjny. Za pomocą kerningu korygujemy odstęp między znakami w tekście, aby był on bardziej czytelny i przyjemny dla oka.

Kerning może być ujemny lub dodatni. Ujemny występuje kiedy zmniejszamy odległość między parą znaków, a dodatni – kiedy ją zwiększamy.

Kerning automatyczny a manualny

Kerning możemy podzielić na automatyczny i manualny.

Kerning automatyczny jest nadawany automatycznie przez program graficzny. Możemy podzielić go dodatkowo na metryczny i optyczny. Metryczny jest zapisany w pliku fontu i ustawiony przez osobę, która go zaprojektowała. Z góry używany jest przez program graficzny. Kerning optyczny dostępny jest w bardziej zaawansowanych programach do projektowania graficznego i operuje na algorytmie. Algorytm ten określa kształt i zarys znaków, i oblicza optymalną odległość dla każdej pary. Dostosowuje odstępy za pomocą kształtów.

Kerning manualny używany jest przez użytkownika. Za jego pomocą użytkownik ręcznie ustala odległość między znakami.

Jaki jest cel kerningu?

Kerning może Ci się wydawać zupełnie zbędną czynnością. I w niektórych przypadkach tak jest! Ale o tym porozmawiamy trochę później. W projektowaniu grafik na social media kerning może odgrywać bardzo ważną rolę, a jego zastosowanie może zrobić dużą różnicę w Twoich projektach, szczególnie tych opierających się na typografii. Odpowiednia regulacja odległości między znakami sprawi, że Twoja grafika będzie wyglądała na bardziej dopracowaną. Kerning jest też niezwykle istotny w projektowaniu logo zawierających tekst czy dużych nagłówków.

Światło wewnątrzliterowe i międzyliterowe

Światło wewnątrzliterowe to pusta przestrzeń wewnątrz litery. Międzyliterowe – to przestrzeń pomiędzy literami, czyli pusta przestrzeń, która je otacza i formuje kształty znaków.

Jak używać kerningu - wskazówki

1. Poczekaj z kerningiem do końca projektowania

Fonty różnią się od siebie szerokością i wysokością liter. W jednym foncie przestrzeń między daną parą będzie inna, niż przestrzeń po zmianie na inny font. W kolejnych punktach dowiesz się również, że kerning będzie różny w zależności od rozmiaru tekstu. Dlatego warto poczekać z kerningiem na sam koniec projektowania, kiedy będziesz już pewna, że to właśnie ten konkretny font, w tym rozmiarze będą używane w Twojej grafice.

2. Uważaj na niektóre połączenia liter

Niektóre pary liter są bardziej podstępne, niż inne. Ich kształt może sprawiać, że będzie ciężej je do siebie dopasować. Przykładami takich liter i połączeń literowych są:

  • litery pochyłe, takie jak A, W, V, Y i K,
  • litery z „daszkami” na górze – F, L, T,
  • kombinacje liter, np. A + W, W + A, V + A, T + y,

Jeśli któraś z problematycznych liter znajduje się w środku słowa, upewnij się, że przestrzeń między literami wygląda dobrze po obu jej stronach.

3. W kerningu liczy się przestrzeń wizualna, a nie rzeczywista

To może sprawiać niewielkie problemy perfekcjonistom z nerwicą natręctw, dla których odstępy muszą być równe i kropka (🖐). W kerningu nie chodzi o przestrzeń rzeczywistą (czyli równe odstępy), tylko o wizualną. Czyli o to, by pary znaków dobrze wyglądały ze sobą.

Inaczej wyregulujemy przestrzeń między dwoma prostymi znakami, a inaczej między dwoma zaokrąglonymi.

Najwięcej przestrzeni między sobą potrzebują dwa proste znaki, np. małe L i małe I. Najmniej – dwie zaokrąglone litery, jak na przykład O i O. Spójrz na grafikę powyżej. Wizualnie wygląda jakby litery zachowywały równy odstęp między sobą, ale tak nie jest.

4. Rozmiar

Im większy rozmiar fontu, tym bardziej widoczny jest brak kerningu. Zmiana rozmiaru również wpływa na wielkość kerningu. Dlatego pamiętaj, by stosować kerningu już po wybraniu rozmiaru danego nagłówka czy podtytułu.

5. Lepiej przesadzić z przestrzenią między literami, niż dać jej za mało

Zbyt ciasno napisany tekst powoduje, że jest on trudny do przeczytania. Litery zaczynają się zlewać oraz tworzą zupełnie inne znaki. Dlatego zawsze lepiej jest trochę bardziej zwiększyć przestrzeń, niż sprawić, by litery były zbyt blisko siebie.

6. Odwróć tekst do góry nogami

Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi naszych mózgów od znaczenia słowa i przyciągnięcie jej do przestrzeni między literami, jest przekręcenie tekstu do góry nogami. Po odwróceniu tekstu do góry nogami będziesz bardziej skupiona na kształtach liter i na zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi.

7. Ćwicz

Kerningu można się nauczyć. Możesz zacząć od swoich projektów, ale polecam Ci też super grę, która pokaże Ci czy robisz to poprawnie. W grze Kerntype dostajesz słowo, w którym pierwsza i ostatnia litera są zablokowane, a Ty musisz poprzesuwać resztę liter tak, by wszystko wyglądało poprawnie wizualnie. Gra oblicza w ilu procentach zrobiłaś to dobrze i pokazuje na niebiesko poprawne ułożenie. I w dodatku jest całkowicie darmowa. Uwaga, uzależnia!

8. Pamiętaj, że kerning nie zawsze jest konieczny

Tak jak wspomniałam w punkcie 4 – brak kerningu jest najbardziej widoczny na tekście w dużym rozmiarze. Nie będzie widoczny w tekście napisanym małym drukiem czy w blokach. Drugą sytuacją są czcionki wysokiej jakości (zwykle te płatne). Zazwyczaj mają one zaprogramowane odpowiednie odległości między sobą i nie ma potrzeby ich poprawiać.

O kerningu często się zapomina, a wiele początkujących osób nie ma o nim nawet pojęcia. Mam nadzieję, że ten tekst rozjaśnił Ci trochę o co w tym chodzi, a wskazówki pomogą Ci tworzyć lepsze projekty w przyszłości.

Nie zapomnij zaglądać na mój Instagram Facebook, gdzie co tydzień pojawiają się nowe Wild Stories o najczęściej popełnianych błędach w projektowaniu grafik na media społecznościowe.

Do następnego!

Udostępnij:

Inne wpisy