Logo Wild Jungle

Relaksujące seriale cz. 1.

Jak często zastanawiasz się – jaki relaksujący serial dziś obejrzeć? W dobie Netflixa pewnie nie za często, ale jeśli potrzebujesz listy zabawnych seriali, które umilą Ci czas – to dobrze trafiłaś.

Od liceum mam problem, by skupić się na nauce / pracy / innych ważnych sprawach, kiedy wokół panowała całkowita cisza. Podczas nauki do matury zawsze miałam w tle puszczony jakiś serial. Pamiętam, że oglądałam wtedy na zmianę Pamiętniki Wampirów i Doktora House’a. Po raz kolejny i kolejny. Nigdy nie słuchałam muzyki podczas nauki, bo z automatu zaczynałam nucić ulubione piosenki pod nosem i to właśnie muzyka mnie rozpraszała! Wciąż tak mam – kiedy na przykład gram w Rocket League ze znajomymi muszą mnie upominać, żebym nie podśpiewywała Shake It Off razem z Taylor Swift 😅.

Dlatego kiedy mam coś robić i jestem sama, to do towarzystwa puszczam sobie jakiś niezobowiązujący serial. Przeważnie taki, który wcześniej już oglądałam, żeby się na nim nie skupiać. Podczas pogaduszek ze znajomymi zwykle lecą u nas w tle sitcomy. Mam taką listę seriali, które wiele osób widziało, a jeśli nie – to zwykle po posiadówce u mnie są zainteresowani ich oglądaniem.

Postanowiłam podzielić się z Wami tą listą. Część z tych seriali pewnie znacie i oglądaliście. Dla mnie są to seriale, które kiedy z nimi usiądę na kanapie automatycznie włączają w mojej głowie tryb relaksu i pomagają oderwać się od zmartwień. Albo pozwalają mi się skupić, kiedy mam pracę do wykonania, a w domu jest zbyt cicho. Może odkryjecie coś nowego, a może przypomnicie sobie o czymś, co wywoła nostalgię? Tak jak w moim przypadku Dr House wywołuje wspomnienia nauki do matury z angielskiego (niestety opanowane do perfekcji słownictwo medyczne się nie przydało).

Listę musiałam podzielić na dwie części, bo aż tyle tego wyszło! W pierwszej znajdują się krótkie seriale – nie dłuższe, niż 20 minut, poza ostatnim, w którym odcinki trwają około 30. W drugiej części będą te dłuższe seriale. Pod każdym z nich znajduje się liczba sezonów i, jeśli jest możliwość, dostępność na platformach online.

Krótkie relaksujące seriale

Przyjaciele (Friends) 1994-2004

Przyjaciele - Friends

Ilość sezonów: 10

Dostępne na: Netflix

Serial opowiada o losach szóstki przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku. Mamy Rachel Green – uciekającą sprzed ołtarza, która bardzo chce zmienić swoje dotychczasowe życia i stać się samodzielna. Rachel odnajduje swoją przyjaciółkę z dzieciństwa – Monikę Geller. Ambitną szefową kuchni z obsesją na punkcie czystości i porządku. Rachel i Monika zamieszkują razem w mieszkaniu nad kawiarnią Central Perk. W mieszkaniu na przeciwko mieszka sarkastyczny śmieszek Chandler Bing i Joey Tribbiani – aktor, który wciąż próbuje osiągnąć sukces. Piątą osobą w paczce jest brat Moniki Ross, świeżo rozwiedziony paleontolog podkochujący się w Rachel od dzieciaka. Paczkę uzupełnia Phoebe Buffay – poprzednia współlokatorka Moniki, która jest odrobinę dziwna, ale doskonale wpasowuje się w grupkę przyjaciół. Losy przyjaciół kręcą się wokół ich związków, problemów w pracy i ważnych wydarzeń z ich życia. Widzimy jak szóstka zupełnie odmiennych ludzi w wieku 20-30 lat staje się dla siebie rodziną i wspiera się w rozpoczęciu dorosłego życia w wielkim mieście.

Każdy z nas obejrzał przynajmniej kilka odcinków Przyjaciół. Ja sama początkowo średnio się nimi zainteresowałam, zresztą kiedy mieli swoją premierę miałam zaledwie 2 lata. Dopiero na studiach licencjackich mój przyjaciel (ogromny fan) troszkę mnie do nich przekonał. Czasami przed studiami czy po imprezie siadaliśmy rano i oglądaliśmy kilka odcinków. Później obejrzałam sama wszystkie sezony po kolei. Kilka lat później oglądałam je po raz kolejny z moim chłopakiem. Odkąd Przyjaciele są na Netflixie przynajmniej raz w tygodniu gdzieś tam w tle leci losowy odcinek. Kiedy ostatnio źle się poczułam, spędzaliśmy dni leżąc na rozłożonej kanapie i oglądając serial od początku. To jeden z tych seriali, które lecą u nas w tle, gdy przychodzą goście – jest idealny, by ich nie rozpraszać, a często wystarczy jedno spojrzenie, żeby zorientować się w jakim momencie jesteśmy. Te pierwsze sezony mogłyby lecieć u mnie na okrągło.

Jak poznałem waszą matkę (How I met your mother) 2005-2014

Jak poznałem waszą matkę - relaksujące seriale

Ilość sezonów: 9

Dostępne na: Netflix

Akcja serialu zaczyna się w 2030 roku. Na kanapie w salonie siedzi dwójka dzieci, a ich tata zaczyna swoją opowieść o tym, jak poznał ich matkę. Ted Mosby przenosi swoje dzieci do wspomnień z 2005 roku, kiedy miał 27 lat, mieszkał w Nowym Jorku i pracował tam jako architekt. Opowiada o przygodach, które przeżył z czwórką swoich przyjaciół. Prowadzi swoje dzieciaki przez wszystkie swoje poprzednie związki, dziwne sytuacje i wszystko, co doprowadziło, że wiele, wiele lat później poznał ich matkę. Głównymi postaciami w jego opowieściach są Marshall Eriksen i Lily Aldrin, którzy są w związku od studiów, playboy Barney Stinson i kanadyjska reporterka Robin Scherbatsky.

Niektórzy twierdzą, że Jak poznałem waszą matkę to taka bardziej nowoczesna, ulepszona wersja Przyjaciół. Akcja toczy się w Nowym Jorku, bohaterowie zamiast w kawiarni przesiadują w barze, serial jest trochę bardziej różnorodny. Oczywiście, HIMYM zaczęło powstawać później, więc to logiczne, że bardziej odpowiada realiom moich rówieśników. Do obu tych seriali mam duży sentyment. Przez wiele lat nie mogłam obejrzeć ostatnich sezonów i dopiero niedawno dowiedziałam się jak (w końcu) Ted poznał matkę swoich dzieci. Jednak Jak poznałem waszą matkę nie jest do końca serialem do puszczenia w tle, jest to ten serial, który oglądam sobie dla relaksu.

Teoria wielkiego podrywu (The Big Bang Theory) 2007-2019

Teoria wielkiego podrywu - relaksujące seriale

Ilość sezonów: 12

Dostępne na: Netflix

Początkowo serial koncentruje się na losach pięciu bohaterów. Akcja toczy się w Pasadenie w Kalifornii. Mamy Leonarda Hofstadtera mieszkającego z Sheldonem Cooperem – obaj pracują jako fizycy w firmie Caltech. Kelnerkę Penny, wprowadzającą się do mieszkania na przeciwko, która chce być sławną aktorką. Inżyniera Howarda Wolowitza, uważającego się za playboya, ale wciąż mieszkającego z matką oraz Raja Koothrappali – astrofizyka, który nie potrafi odezwać się w towarzystwie kobiet. Panowie uwielbiają komiksy, gry i są prawdziwymi nerdami. Gdy w ich świecie pojawia się Penny, wszystko zaczyna się zmieniać.

Nie za bardzo polubiłam Teorię wielkiego podrywu gdy pierwszy raz ją zobaczyłam. Pamiętam, że serial namiętnie leciał na Comedy Central (chyba wciąż tak jest) i jak tylko widziałam Sheldona i Leonarda zmieniałam kanał. Dopiero na studiach magisterskich koleżanki przekonały mnie, żebym dała Teorii kolejną szansę. Uznałam – a co mi szkodzi. Później oglądałam odcinki po raz drugi z chłopakiem. Z tym serialem chyba trzeba się po prostu oswoić.

Dwóch i pół (Two and a Half Men) 2003-2015

Dwóch i pół

Ilość sezonów: 12

Dostępne na: Amazon Prime

Pierwsze sezony skupiają się na życiu braci Harper – Charliego i Alana, oraz syna Alana Jake’a. Charlie jest muzykiem biorącym z życia garściami, wyluzowanym playboyem mieszkającym w domku na plaży. Jedyny poważny długotrwały związek, jaki zawarł to ten zawodowy ze swoją gosposią Bertą. Alan to rozwodnik, wprowadzający się do brata. Pracuje jako chiropraktyk, co jest wiecznym obiektem żartów. Nie do końca wie, jak poradzić sobie z nową sytuacją życiową, brakiem powodzenia u kobiet oraz z dorastaniem syna.

W rodzinnym domu to właśnie Dwóch i pół lecące na Comedy Central było tym serialem lecącym w tle albo oglądanym wspólnie. Wtedy oglądałam odcinki wyrywkowo śmiejąc się z losów bohaterów. Niedawno obejrzałam prawie wszystkie sezony na Amazonie. Fantastycznie umiliły mi zimowe wieczory. Te, w których występował Charlie Sheen były super, te kolejne niespecjalnie przypadły mi do gustu.

Dwie spłukane dziewczyny (2 Broke Girls) 2011-2017

Dwie spłukane dziewczyny

Ilość sezonów: 6

Akcja serialu dzieje się w Williamsburgu, dzielnicy Brooklynu w Nowym Jorku. Pokazuje przygody dwóch przyjaciółek pochodzących z dwóch różnych światów, które starają się zarobić wystarczająco dużo, by spełnić swoje marzenia. Mamy Max Black, która dorastała w biedzie, pracująca ciężko jako kelnerka i próbująca uzbierać fundusze na otwarcie biznesu babeczkowe. Druga bohaterka to Caroline Channing – była miliarderka, której życie pewnego dnia zmienia się o 180 stopni i musi nauczyć się radzić sobie sama.

Do Dwóch spłukanych dziewczyn mam ogromny sentyment. Pisałam o nich pracę licencjacką, w której porównywałam humor kulturowy w tłumaczeniu. O ile pisanie teorii było katorgą, o tyle samo oglądanie, wybieranie przykładów i porównywanie oryginału z tłumaczeniem, a później szukanie różnic kulturowych było świetną zabawą. Uwielbiam obie bohaterki, ale chyba największą furorę zawsze robi dla mnie Sophie Kuczyński. Jak najbardziej relaksujący serial!

Brooklyn 9-9 2013-obecnie

Brooklyn 99 - relaksujące seriale

Ilość sezonów: obecnie 8

Dostępne na: Netflix

Serial osadzony jest na (fikcyjnym) posterunku 99 w Brooklynie, w Nowym Jorku. Opowiada o perypetiach detektywów zarządzanych przez nowo przyjętego kapitana Raymonda Holta. Bohaterowie to Jake Peralta, który ma bardzo wysoki odsetek rozwiązanych spraw i aresztowań, ale wciąż jest trochę niedojrzały. Amy Santiago – również świetna detektyw, rywalizująca z Jakiem, bardzo dobrze zorganizowana, którą można opisać jako tą osobę, która w klasie zawsze krzyczy „ja wiem! ja wiem!”. Charles Boyle, najlepszy przyjaciel Jake’a, który po cichu wzdycha do Rosy Diaz – typowej twardzielki. Para detektywów (bo nie da się opisać ich osobno) – Michael Hitchcock i Norm Scully, których główna praca polega na jedzeniu. Sierżant Terry Jeffords, olbrzym o wielkim sercu, oddany swojej rodzinie, mający fobię przed powrotem do czynnej służby. Oraz Gina Linetti – sarkastyczna i dominująca sekretarka, która zamiast pracą zajmuje się swoimi social mediami i karierą taneczną.

Brooklyn 9-9 polecił mi brat. W miesiąc obejrzałam 4 sezony! To jeden z tych seriali, które polecam znajomym i nawet najwięksi antyserialowce się wciągają.

Jess i chłopaki (New Girl) 2011-2018

Jess i chłopaki - relaksujące seriale

Ilość sezonów: 7

Jessica Day jest kobietą przed 30-stką. Pewnego dnia wprowadza się do loftu w Los Angeles i zamieszkuje z trzema mężczyznami – Nickiem, Schmidtem i Winstonem. Jej najlepszą przyjaciółką jest modelka Cece, która często wpada do nich w odwiedziny, przy okazji zawracając chłopakom w głowach. Nick, który wyleciał ze studiów prawniczych jest w najgorszej sytuacji życiowej. Schmidt jest biznesmenem, który personalnie uważa się za cudowny dar dla kobiet. Winston – były sportowiec – nie do końca wie, co chce w życiu robić, ale wie, że chce być w tym najlepszy.

Jedna dziewczyna mieszkająca z trzema facetami? Jak będzie się jej z nimi mieszkało? Czy będą jakieś romanse? Oczywiście! Dodatkowo ma przyjaciółkę supermodelkę! Do Jess wracam regularnie co parę lat i nigdy mnie nie rozczarowuje.

Nie zadzieraj z zołzą spod 23 (Don’t Trust the B—- in Apartment 23) 2012-2013

Nie zadzieraj z zołzą spod 23

Ilość sezonów: 2

Dostępne na: Netflix

June przeprowadza się z małego miasteczka do Nowego Jorku w pogoni za swoimi marzeniami o pracy w wielkiej firmie. Niestety, firma zostaje zamknięta a June traci nie tylko pracę, ale i piękne mieszkanie. Wprowadza się do Chloe, która jest zawodową oszustką i imprezowiczką. Początkowo nie dogadują się, ale po jakimś czasie zostają przyjaciółkami.

O jak żałuję, że ten serial nie był kontynuowany! Serio, dziwna przyjaźń June i Chloe niezmiernie umilała mi czas. Humor w serialu był super, rozterki Jamesa były komiczne. Polecam do wieczorów pod kocykiem.

Dobre Miejsce (The Good Place) 2016-2020

Dobre miejsce - relaksujące seriale

Ilość sezonów: 4

Dostępne na: Netflix

Dobre Miejsce to „miasteczko”, do którego dobrzy ludzie trafiają po śmierci. Przynajmniej w teorii. Eleanor trafia do Dobrego Miejsca, ale orientuje się, że chyba nastąpiła jakaś pomyłka. Jej imię jest właściwe, ale cała reszta się nie zgadza. Wygląda na to, że nie powinno jej tam być. Z pomocą swojej bratniej duszy Chidiego Eleanor stara się naprawić swoje błędy z przeszłości i zasłużyć na pobyt w Dobrym Miejscu.

Dobre Miejsce to moja miłość od pierwszego odcinka. Włączyłam go przez przypadek (Netflix tak dobrze mnie zna) i później na bieżąco oglądałam już kolejne. To chyba jedyny serial w ostatnich latach, który oglądałam systematycznie i z niecierpliwością czekałam na nowe odcinki.

Seks w wielkim mieście (Sex and the City) 1998-2004

Seks w wielkim mieście

Ilość sezonów: 6

Dostępne na: HBO GO

Cztery kobiety w Nowym Jorku plotkują o swoim życiu seksualnym (lub jego braku) i próbują znaleźć sposób na bycie kobietą w latach 90-tych. Carrie opowiada nam o różnych sytuacjach z życia swojego i swoich przyjaciółek, pisze kolumnę o randkowaniu w Nowym Jorku i sama poszukuje miłości.

Przygodę z Carrie Bradshaw zaczęłam właściwie od oglądania filmów. Dopiero dużo później zabrałam się za serial, chociaż, jak pewnie wszyscy z mojego rocznika, słyszałam o nim wcześniej. Kątem oka gdzieś kiedyś widziałam pojedyncze odcinki w telewizji, kochałam szafę Carrie i jej styl. Gdy dorosłam obejrzałam wszystkie odcinki, a później oglądałam też serial Carrie opowiadający o młodej Carrie. Uwielbiam Nowy Jork pokazany w tym serialu, uwielbiam te ubrania! Garderoba Carrie z filmu jest moim marzeniem 😅. Nie jest to raczej serial do oglądania z chłopakiem, ale polecam wszystkim dziewczynom.

Biuro (The Office) 2005-2013

Biuro

Ilość sezonów: 9

Dostępne na: Amazon Prime

Pierwsze co musicie wiedzieć, to to, że Biuro kręcone jest jak dokument. Pokazuje codzienne życie pracowników firmy w Scranton, handlującej papierem. Ekipa filmowa śledzi losy pracowników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, uwieczniając ich zabawne i dziwne losy, obserwując jak próbują uratować firmę przed upadkiem. Nad firmą sprawuje pieczę manager Michael, który uważa się za najlepszego szefa na świecie. Jego pracownicy to przekrój od ludzi chcących być najlepszymi w swoim zawodzie, do ludzi, którym nie za bardzo zależy.

Biuro poznałam dzięki Ani z Blue Kangaroo parę lat temu 🧡. Dziwnie sfilmowany serial z jeszcze dziwniejszym poczuciem humoru szybko podbił moje serce i podczas nauki do egzaminów zawsze umilał mi czas. Michael to mój bohater!

Spadajcie, hejterzy! (Haters Back Off!) 2016-2017

Spadajcie hejterzy!

Ilość sezonów: 2

Dostępne na: Netflix

Obserwujemy domowe życie Mirandy Sings – nieutalentowanej wokalistki, która jeszcze nie wie, że nie jest gwiazdą. Wujek jest przekonany o jej talencie i wspiera ją w dążeniu do sławy. Jej mama wmawia sobie chorobę. Jej siostra nie może z nimi wszystkimi wytrzymać.

Mirandę poleciła mi moja przyjaciółka. Tytuł natychmiast mnie zainteresował, więc puściłam go sobie wieczorem do robienia notatek. Dzisiaj puściłam go jeszcze raz, żeby sprawdzić czy wciąż jest taki śmieszny – i tak, jest!

Podsumowanie

Kiedy robiłam pierwszy szkic tej listy w głowie nie spodziewałam się, że będzie taka długa. Myślałam, że znajdzie się tu maksymalnie 5-6 seriali. Jednak gdy zaczęłam spisywać seriale, które od paru lat oglądałam, seriale, które oglądałam więcej, niż raz, takie, które mnie relaksują i które z czystym sercem mogę Wam polecić, zaczęła się bardzo powiększać. Myślę, że na tej liście znajdziecie przynajmniej jeden tytuł, który przypadnie Wam do gustu. Są to seriale, które z czystym sumieniem mogę polecić. Bo każdy z nich oglądałam więcej niż raz. Jest coś, co chcielibyście tu dodać? Kolejna część już niebawem!

Do przeczytania!

Gloria

Udostępnij:

Inne wpisy