Schematy kolorystyczne

Schematy kolorystyczne – Teoria koloru część 2.

W poprzednim wpisie wyjaśniłam Ci podstawy Teorii Koloru. Pora na schematy kolorystyczne! Dzisiaj dowiesz się, jak wykorzystać te podstawowe informacje, by tworzyć estetyczne i przyjemne dla oka palety kolorów. Szczęśliwie dla nas – istnieją sprawdzone formuły bazujące na harmonii barw, które mogą nam pomóc. Bazować będziemy na uproszczonym kole kolorów, składającym się z 12 barw.

Uproszczone koło kolorów

Schematy kolorystyczne

Monochromatyczny

Schemat monochromatyczny polega na zestawieniu różnych odcieni tej samej barwy. Odcienie różnią się od siebie jasnością i nasyceniem. Tutaj ciężko o pomyłkę i niedopasowanie kolorów w palecie, ponieważ kolory pochodzą z jednej, tej samej rodziny. Jest to najbezpieczniejszy schemat, dający nam gwarancję, że wszystkie kolory będą do siebie pasować.

Schemat monochromatyczny
Przykładowa paleta w schemacie monochromatycznym

Analogiczny

Schemat analogiczny często nazywany jest też ”sąsiadującym”. Używa się w nim kolorów, które leżą obok siebie na kole kolorów. Zakres wyboru kolorów jest oczywiście szerszy, niż w schemacie monochromatycznym, co pozwala na tworzenie bardziej przyciągających i zróżnicowanych palet kolorystycznych.

Schemat analogiczny
Przykładowa paleta w schemacie analogicznym

Komplementarny

W schemacie komplementarnym używa się kolorów leżących na przeciwko siebie na kole kolorów. Kolory te zwykle są kolorami kontrastującymi, dlatego powinniśmy być ostrożni. Zbyt nasycone mogą być męczące dla oczu, dlatego pozostając w wybranej barwie, manipulujemy jasnością i nasyceniem.

Schemat komplementarny
Przykładowa paleta w schemacie komplementarnym

Rozdzielony schemat komplementarny

W przypadku, gdy nie chcemy uzyskać aż tak dużego kontrastu między kolorami jak w przypadku schematu komplementarnego, używamy schematu rozdzielonego. Polega on na tym, że wybieramy jeden kolor główny oraz dwa kolory sąsiadujące z kolorem dopełniającym ze schematu komplementarnego. Oba kolory dopełniające powinny być w równej odległości od siebie.

Ten schemat również zapewnia nam kontrast między barwami, ale daje nam bardziej interesujące rezultaty.

Rozdzielony schemat komplementarny
Przykładowa paleta w rozdzielonym schemacie komplementarnym

Triada

Triada używa trzech kolorów równo rozłożonych w kształcie trójkąta na kole kolorów. Ta kombinacja może być bardzo intensywna, dlatego wybieramy jeden kolor główny, a dwóch pozostałych używamy jako kolorów dopełniających projekt.

Triada
Przykładowa paleta w triadzie

Tetrada

W tetrodzie wybieramy cztery barwy, które na kole kolorów tworzą prostokąt, czyli dwie uzupełniające się pary po przeciwnych stronach koła. Tutaj również wybieramy kolor główny i uważamy na balans pomiędzy ciepłymi i chłodnymi barwami.

Tetrada
Przykładowa paleta w tetradzie

Podsumowanie

Teoria koloru jest dużo bardziej rozbudowanym tematem, niż to, co zawarłam dla Ciebie w tych dwóch wpisach. Mam nadzieję, że zrozumiałaś jej podstawy i pomogą Ci one w tworzeniu ciekawszych grafik, a te informacje pozwolą Ci na łatwiejsze i bardziej świadome dobieranie kolorów.

Podziel się:

Zobacz

Inne wpisy

Tapeta na kwiecień 2022

Tapeta na kwiecień

Witam Was 1. kwietnia! Za nami już cały kwartał, ale ten czas szybko leci! Jak tam Wasze nastroje? Ten śnieg za oknem dzisiaj trochę zbił

Tapeta na marzec 2022

Tapeta na marzec

Tapeta z kalendarzem na marzec Tapeta na marzec występuje w czterech wersjach. Mamy wersje z kalendarzem po prawej i po lewej stronie. Tapetę na komputer

Tapeta z kalendarzem na luty 2022

Tapeta na luty

Witam Cię w lutym! Mam dla Ciebie kolejną tapetę z kalendarzem (tutaj możesz pobrać styczniową) i piękną malowaną ćmą :). Połączenie szarego i różu na

Organizacja 2022

Pakiet do planowania na 2022 rok

Z mały opóźnieniem, ale już jest – pakiet planerów do zaplanowania idealnego 2022 roku! To już piąta edycja rocznego pakietu do planowania na moim blogu.